Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Britka se sama chystá projít Antarktidou

Magazín

  7:00
PUNTA ARENAS - K jižnímu pólu bude letos směřovat přes 30 týmů. Britka Felicity Astonová se o to pokusí sama, ale nejen o to. Podle agentury AP se u pólu zastaví jenom krátce, aby doplnila zásoby jídla a paliva do ohřívače. Jejím cílem je přejít na lyžích napříč Antarktidou.

Felicity Astonová foto: ČTK

Pokud se jí to podaří, bude první osobou, která to dokázala jenom s pomocí vlastních svalů. Trasa je dlouhá 1700 kilometrů a Astonová by v cíli měla být někdy koncem ledna. Ke svému výkonu bude potřebovat zhruba 70 dní, což bude rekord sólo výpravy podniknuté ženou.

"Je to moje první samostatná expedice, poprvé strávím tak dlouhou dobu bez společníků," řekla Astonová z chilského Punta Arenas. Tam v pátek nastoupila do letadla, které ji dopraví na základnu v Antarktidě a z ní se pak jiným letadlem dostane na místo startu své cesty na Leverettově ledovci.

Felicity Astonová

"Život se zredukuje na jídlo, spánek a lyžování. Je to forma meditace, dostanete se do rytmu a jediné, co slyšíte, je vlastní dech, tlukot srdce, šustění oděvu a lyží. Ta cesta chce výdrž, odolnost a vytrvalost," řekla Astonová.

Připravovala se deset let

Sponzorem její cesty je ruská softwarová společnost Kaspersky Lab a výrobci vybavení, s nímž pojede. Cesta napříč Antarktidou nebude její první extrémní výkon. Pracovala tři roky jako meteoroložka na britské antarktické stanici a roku 2009 vedla ženskou skupinu na cestě od pobřeží k jižnímu pólu. Lyžovala také napříč kanadskou částí Arktidy a Grónskem a přešla zamrzlý Bajkal. Má za sebou rovněž přechod pouště v Maroku a stopování jaguárů v Paraguayi.

"Na toto jsem se připravovala deset let a až teď cítím, že jsem toho schopná. Každý cesta vás něco naučí: jaký jste, jaké jsou vaše meze, jak lépe ošetřit puchýř a také jak neonemocnět," sdělila Astonová.

Tato třiatřicetiletá žena měří 180 centimetrů, váží 77 kilogramů a na saních za sebou potáhne 85 kilogramů nákladu. Největší část z něj tvoří zmrazené potraviny, vařič a palivo do něj. Poveze s sebou rovněž solární nabíječku a dva přehrávače MP3. Na jednom je hudba všech žánrů, na druhém 300 hodin četby, převážně o britské historii.

Dohoda platná na Antarktidě vyžaduje, aby soukromí sponzoři byli schopní své týmy z tras v případě problémů stáhnout do bezpečí. Astonová s sebou bude mít dva satelitní telefony a světlici, aby zůstala se svými podporovateli v kontaktu.

K jižnímu pólu letos směřuje asi 500 lidí. Většina z nich cestuje ve skupinách a doufá, že na místo dorazí 13. prosince, kdy se tam bude konat oslava 100. výročí dobytí pólu expedicí Nora Roalda Amundsena.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Mohlo by vás zajímat