Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Britové zveřejnili tajný seznam lidí, kteří odmítli řády od královny

Lidé

  7:00aktualizováno  8:34
LONDÝN/PRAHA - Režisér Alfred Hitchcock, spisovatel Aldous Huxley či malíř Lucian Freud figurují na odtajněném seznamu 277 osobností, které v minulosti odmítly řád od britské panovnice Alžběty II.

Alfred Hitchcock foto: Reprofoto

Ne pro každého umělce je řád přijatý z rukou britské královny vrcholem kariéry. Dokládá to alespoň seznam lidí, kteří se této pocty v minulosti vzdali nebo ji přímo odmítli. Jejich jména však zůstávala desítky let v přísném utajení. Tu a tam se sice nějaká osobnost médiím se svým „nezájmem“ o řád od Alžběty II. svěřila, nikdy však nešlo o oficiálně potvrzenou informaci.

Seznam je zveřejněný poprvé v historii

Poprvé v historii se nyní britský kabinet uvolil seznam zveřejnit. Učinil tak pod několikaměsíčním tlakem úřadu pověřeného dohledem nad dodržováním práva na informace. Jedná se o 277 již nežijících osobností, které v letech 1951 až 1999 odmítly z nejrůznějších pohnutek přijmout Řád britského impéria a další ocenění udělovaná královnou. Jsou mezi nimi spisovatelé, malíři, sochaři, režiséři, herci, ale také třeba herci a novináři.

Mezi známými spisovateli, kteří si nechtěli přijít pro vyznamenání, byl v roce 1986 Roald Dahl, autor příběhu Karlík a továrna na čokoládu a dalších knížek pro děti, v roce 1959 Aldous  Huxley, jenž se proslavil románem Konec civilizace, a v roce 1956 Graham Greene, který napsal román Komedianti, známý díky filmovému zpracování s Richardem Burtonem a Elizabeth Taylorovou v hlavních rolích. Po metálu v roce 1952 nezatoužil ani autor Letopisů Narnie S. Lewis.

Ze známých umělců na seznamu figuruje malíř a vnuk proslulého psychoanalytika Lucian Freud, sochař Henry Moore či malíř L. S. Lowry.

Celý seznam si prohlédněte zde:

Odmítnout odznak však neznamenalo, že se nabídka nebude opakovat. Názor změnil například režisér hororových příběhů Alfred Hitchcock. Ten v roce 1962 odmítl Řád britského impéria v hodnosti komandér, aby pár měsíců před smrtí v roce 1980 přijal od královny rytířský titul.

Motivy, které umělce vedly k odmítnutí ocenění, zůstaly bohužel neznámé. „Je na každém, zda ocenění přijme. Lidé odmítají řády z nejrůznějších důvodů, ale je jich velmi málo. Je to okolo dvou procent nominovaných,“ zdůraznil mluvčí britského kabinetu.

Na seznamu nejsou ti, kdo řád přijali a později vrátili

Mezi 277 jmény se však neobjevili ti, kdo řád jednou přijali, ale později se ho rozhodli vrátit. K těm patří například zpěvák John Lennon. „Vracím řád na protest proti podílu Británie na té věci v Biafře v Nigérii, proti naší podpoře Ameriky ve Vietnamu a proti tomu, že píseň Cold Turkey se propadá v hitparádě,“ napsal v roce 1969 britské královně.