Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Britové zveřejnili tajný seznam lidí, kteří odmítli řády od královny

Magazín

  7:00aktualizováno  8:34
LONDÝN/PRAHA - Režisér Alfred Hitchcock, spisovatel Aldous Huxley či malíř Lucian Freud figurují na odtajněném seznamu 277 osobností, které v minulosti odmítly řád od britské panovnice Alžběty II.

Alfred Hitchcock foto: Reprofoto

Ne pro každého umělce je řád přijatý z rukou britské královny vrcholem kariéry. Dokládá to alespoň seznam lidí, kteří se této pocty v minulosti vzdali nebo ji přímo odmítli. Jejich jména však zůstávala desítky let v přísném utajení. Tu a tam se sice nějaká osobnost médiím se svým „nezájmem“ o řád od Alžběty II. svěřila, nikdy však nešlo o oficiálně potvrzenou informaci.

Seznam je zveřejněný poprvé v historii

Poprvé v historii se nyní britský kabinet uvolil seznam zveřejnit. Učinil tak pod několikaměsíčním tlakem úřadu pověřeného dohledem nad dodržováním práva na informace. Jedná se o 277 již nežijících osobností, které v letech 1951 až 1999 odmítly z nejrůznějších pohnutek přijmout Řád britského impéria a další ocenění udělovaná královnou. Jsou mezi nimi spisovatelé, malíři, sochaři, režiséři, herci, ale také třeba herci a novináři.

Mezi známými spisovateli, kteří si nechtěli přijít pro vyznamenání, byl v roce 1986 Roald Dahl, autor příběhu Karlík a továrna na čokoládu a dalších knížek pro děti, v roce 1959 Aldous  Huxley, jenž se proslavil románem Konec civilizace, a v roce 1956 Graham Greene, který napsal román Komedianti, známý díky filmovému zpracování s Richardem Burtonem a Elizabeth Taylorovou v hlavních rolích. Po metálu v roce 1952 nezatoužil ani autor Letopisů Narnie S. Lewis.

Ze známých umělců na seznamu figuruje malíř a vnuk proslulého psychoanalytika Lucian Freud, sochař Henry Moore či malíř L. S. Lowry.

Celý seznam si prohlédněte zde:

Odmítnout odznak však neznamenalo, že se nabídka nebude opakovat. Názor změnil například režisér hororových příběhů Alfred Hitchcock. Ten v roce 1962 odmítl Řád britského impéria v hodnosti komandér, aby pár měsíců před smrtí v roce 1980 přijal od královny rytířský titul.

Motivy, které umělce vedly k odmítnutí ocenění, zůstaly bohužel neznámé. „Je na každém, zda ocenění přijme. Lidé odmítají řády z nejrůznějších důvodů, ale je jich velmi málo. Je to okolo dvou procent nominovaných,“ zdůraznil mluvčí britského kabinetu.

Na seznamu nejsou ti, kdo řád přijali a později vrátili

Mezi 277 jmény se však neobjevili ti, kdo řád jednou přijali, ale později se ho rozhodli vrátit. K těm patří například zpěvák John Lennon. „Vracím řád na protest proti podílu Británie na té věci v Biafře v Nigérii, proti naší podpoře Ameriky ve Vietnamu a proti tomu, že píseň Cold Turkey se propadá v hitparádě,“ napsal v roce 1969 britské královně.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...