Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Brzobohatého ženy: jediná Bohdalová prý vydržela jeho facku

Lidé

  19:10
Radoslav Brzobohatý byl ženatý celkem třikrát a jeho životními partnerkami byly pokaždé kolegyně – herečky. Nejvíce sledované bylo určitě jeho druhé manželství s Jiřinou Bohdalovou.

Radoslav Brzobohatý a Jiřina Bohdalová ve filmu Ucho (1970) foto: Reprofoto

Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let patřili oba mezi nejpopulárnější domácí herce a vytvořili pohledný pár. Na tehdejší dobu, v níž neexistoval bulvár a média se soukromí umělců věnovala velice krotce, šlo skutečně o ostře sledovanou mileneckou dvojici. I v televizní estrádě se vtipkovalo, že Jiřina bude „brzo bohatá“.

Společně vytvořili i ideální herecký pár, po prvním setkání ve filmu Hvězda zvaná pelyněk se společně objevovali ve filmu i v televizi, partnery byli pochopitelně i na mateřské scéně - v Divadle na Vinohradech.

O úmrtí Radoslava Brzobohatého jsme napsali:

Populární byl Rychmanův film Dáma na Kolejích, kde Bohdalová hrála utahanou a podváděnou tramvajačku a Brzobohatý jejího záletného fešáckého manžela, který si nakonec uvědomí kvality své polovičky aspoň ve snu. Mezi další společné filmy patřila kriminálka Pěnička a paraplíčko, drama o Anně Letenské Kat nepočká a setkali se i v seriálu F. L. Věk. Vrchol jejich hereckého partnerství ovšem jednoznačně představuje Kachyňův film Ucho (1970), výkon obou je dodnes nepřekonatelný, i když vznikla nejedna divadelní verze s dobrým obsazením.

Kachyňa: Bohdalová a Brzobohatý byli nejlepší

Režisér Kachyňa v jednom rozhovoru popisoval, že hledání dvojic hlavních představitelů bylo hodně náročné: „Vybíral jsem je na základě hereckých zkoušek. Měl jsem různé možnosti, ale Bohdalová a Brzobohatý byli nejlepší. Tehdy mezi nimi byl vztah, měli k sobě dost blízko, takže pro ně bylo navázání vzájemného kontaktu jednodušší."

Radoslav Brzobohatý tvrdil, že důvod, proč Bohdalová mohla hrát hlavní roli Anny byl ten, že jediná vydržela jeho facku. Postavu manželky stranického bosse, který se obává zatčení, označil za její životní roli. I Bohdalová ráda vzpomínala na partnerství s Brzobohatým, říkala, že spolu herecky ladili a měli i štěstí, že je režiséři spolu obsazovali.

Manželství Bohdalové a Brzobohatého skončilo po dvanácti letech „Náš osobní život se ale odvíjel v jiných tóninách, a další spolupráce nepřicházela. Až se objevila nabídka filmu Vrásky z lásky a oba jsme role vzali,“ řekla při nedávném uvedení jejich společného návratu na plátno.

Třetí manželství a divadelní podnikání

První manželkou Radoslava Brzobohatého byla herečka Jarmila Kolářová, se kterou měl dceru Radanu. Se slovenskou herečkou Hanou Gregorovou, svou poslední životní partnerkou, se seznámil v roce 1980 v Tatrách při natáčení filmu Noční jezdci režiséra Martina Holého. I ona je typ energické a podnikavé ženy, které zřejmě Brzobohatému imponovaly, několikrát se svěřil, že ho okouzlil její temperament. Do manželství přivedla svoji dceru Rolu a společně měli syna Ondřeje.

Radoslav Brzobohatý s rodinou v roce 2007

Gregorová iniciovala založení vlastního divadla, které nese hercovo jméno a razantně se vrhla do divadelního podnikání. Brzobohatý odešel v roce 2000 z Divadla na Vinohradech (byl zde v angažmá téměř pětatřicet let) a o čtyři roky později vzniklo Divadlo Radoslava Brzobohatého.

Zde už sice tolik nehrál náročné charakterní role, z nichž se nejvíce do paměti diváků zapsal Goethův Faust, a Marlow z Hubačovy adaptace Clavellova Krále krysy, ale hrál hodně a dá se říct, že táhl repertoár. Například s Hanou Maciuchovou vytvořil královskou dvojici v dramatu Lev v zimě, který kdysi zpopularizoval film s Katherine Hepburnovou a Peterem O'Toolem.

Už kdysi v Hudebním divadle Karlín vytvořil titulní roli v muzikálu Řek Zorba a ve svém divadle se zase objevil v muzikálu Klec bláznů. Všechny jeho herecké partnerky si jej nemohly vynachválit, jistě i proto, že vedle jeho mužného typu se zpravidla výtečně vyjímaly.

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...