Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bush části svých pamětí prý opsal. I od novináře z aféry Watergate

Lidé

  7:00
WASHINGTON - Bývalý americký prezident George Bush údajně některé části svých pamětí Decision Points (Okamžiky rozhodování) vydaných minulý týden opsal. S obviněním přišel liberální americký internetový deník The Huffington Post (HP).

George Bush podepisuje svou novou knihu foto: ČTK

Části Bushova textu podle něj až příliš nápadně připomínají pasáže z jiných knih, a nejde tak o autentické vzpomínky někdejšího šéfa Bílého domu. Vydavatel knihy ale takové nařčení odmítl.

Podle HP paměti, jež slibují "zcela nové podrobnosti" o Bushových rozhodnutích, občas čerpají z již dříve vydaných pamětí poradců bývalého prezidenta, ale i z dalších knih a novinových článků. "Místo toho, aby (kniha) vrhla světlo na klíčové 'okamžiky rozhodování' při jeho pobytu v úřadu, říká tato práce s nůžkami o Bushově osobnosti cosi povrchnějšího a méně překvapujícího: Na psaní vlastních pamětí je příliš líný," napsal deník.

Čtěte také:

Za jeden z klíčových důkazů pro své tvrzení považuje Bushův popis příhody, která se stala během inaugurace afghánského prezidenta Hamída Karzáího.

Bývalý šéf Bílého domu na ní ale nebyl, jak uvádí jinde ve své knize, a čtenářům tak předkládá jako vlastní vzpomínku něco, co sám nezažil. Dalších prohřešků se údajně Bush, který si zakládá na tom, že paměti psal sám s pomocí rešerší svého asistenta, dopouští i na jiných místech knihy. Bez přiznání citace například používá pasáže z knih, které během jeho působení v úřadu napsal novinář Bob Woodward, jehož proslavila aféra Watergate a který se v posledních letech zaměřuje na psaní knih o Bílém domě.

Podle vydavatele pamětí ale shoda některých částí knihy s tím, co napsali jiní autoři, svědčí spíše o přesnosti Bushových vzpomínek než o opisování. Rovněž podle Woodwarda je obviňování bývalého prezidenta z plagiátorství nefér. "Je tam mnoho podobností, protože já, jiní i Bush jsme psali o stejných událostech," citoval novináře londýnský deník The Times. Woodward spíše lituje, že Bush nešel při popisování svých - často kontroverzních - rozhodnutí více do hloubky.

Bushova kniha vyšla minulé úterý nákladem 1,5 milionu výtisků. Jen za první den se jich prodalo přes 200.000. Exšéf Bílého domu svými paměťmi vyvolal rozporuplné ohlasy. Ochránci lidských práv by jej například rádi postavili před soud, protože Bush se v knize přiznává, že dal souhlas s mučením lidí zatčených v boji proti terorismu.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat