Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bývalý papež Benedikt XVI. má portrét ze 17.000 kondomů

Lidé

  13:00
MILWAUKEE - Velmi svérázný portrét bývalému papeži Benediktu XVI. vytvořila americká umělkyně Niki Johnsonová. Skládá se totiž ze 17.000 barevných kondomů. Žena věří, že se jí díky němu podaří rozproudit diskuzi o postoji katolické církve k antikoncepci.

Papež Benedikt XVI. foto: ČTK

Johnsonovou před čtyřmi lety pobouřilo prohlášení Benedikta, že používání kondomů může napomoci šíření AIDS v Africe. "Pomyslela jsem si, wow. Musím něco udělat," řekla serveru The Huffington Post. Výsledkem je dílo Eggs Benedict, v němž z tisíců kondomů vystupuje tvář a horní polovina těla konzervativního muže, který nedávno překvapivě odstoupil z čela katolické církve.

Pětadvacetiletá umělkyně práci na podobizně o rozměrech 100 krát 130 centimetrů věnovala během tří let celkem 270 hodin. Polovinu času jí zabralo vybalování kondomů a plánování díla, druhou polovinu pak proplétání ochran drátěným pletivem. Portrét dokončila na konci loňského roku a do měsíce by jej ráda vystavila.

ČTĚTE TAKÉ:

Jestli už dílo viděl pětaosmdesátiletý muž, který byl jeho inspirací, není známo. Avšak negativních reakcí se již Johnsonové dostalo i tak. Sama podobiznu vytvářela s tím, aby byla kontroverzní, ale považuje ji za víc. Je prý zároveň inkluzivním dílem, které s humorem a ironií ukazuje rozdílnost a rozmanitost.

Mladá umělkyně věří, že papežův portrét lidi osloví svou krásou, a zároveň je inspiruje ke změně. "Církev a další světoví lídři musí dělat mnohem více," říká o prevenci HIV/AIDS. "Lidé by měli začít přemýšlet o sexuálním zdraví." Katolická doktrína stále zakazuje používání antikoncepce a Vatikán nikdy nevzal zpět Benediktova slova z roku 2009. Zároveň však tehdejší papež v roce 2010 v jednom rozhovoru řekl, že i když kondomy nejsou morálním řešením při snaze zastavit AIDS, může jejich používání v některých případech představovat první krok k přijetí morální odpovědnosti s cílem snižovat riziko infekce.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat