Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jan Pavel II. bude prohlášen za svatého, rozhodl papež František

Lidé

  13:19aktualizováno  15:27
VATIKÁN - Papež František v pátek rozhodl o příští kanonizaci svých předchůdců Jana Pavla II. a Jana XXIII. Znamená to, že budou prohlášeni za svaté během ceremonie, jejíž datum ještě není určeno.

Archivní foto Jana Pavla II. foto: Reuters

Mělo by se tak ale stát ještě letos. Spekuluje se o 8. prosinci. Oba zesnulí papežové jsou považováni za nejoblíbenější a nejvlivnější hlavy katolické církve v novodobých dějinách.

Charismatický Jan Pavel II., vlastním jménem Karol Wojtyla, stál v čele církve od roku 1978 do své smrti v roce 2005. zemřel v roce 2005. Za pontifikátu polského rodáka se zhroutily komunistické režimy ve východní a střední Evropě.

Vyjádření České biskupské konference

"Máme z toho velkou radost a je to potvrzením toho, co jsme s ním jako český národ zažili. Radujeme se z toho i proto, že tato informace přišla ve chvíli, kdy zde na Velehradě oslavujeme významné jubileum 1150. let od příchodu svatých Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu," napsal serveru Lidovky.cz Mons. Tomáš Holub, generální sekretář České biskupské konference.

Jan XXIII., který byl papežem od roku 1958 do své smrti v roce 1963, svolal historický druhý vatikánský koncil, který vybavil církev pro moderní dobu.

Agentura ANSA podotkla, že nedávno byl uznán druhý zázrak potřebný pro kanonizaci Jana Pavla II. V případě Jana XXIII. nařídil František kanonizaci i bez zázraku.

Papež Jan Pavel II. stál v čele katolické církve bezmála 27 let. Pro většinu věřících představoval charismatickou osobnost, naplněnou životním optimismem, otcovskou láskou a pevnými morálními zásadami. Pro své krajany z Polska byl navíc symbolem naděje v dobách komunistického režimu.

Papež Jan Pavel II. odpouští Mehmetu Ali Agcovi, který se ho pokusil zastřelit.

Během svého pontifikátu v letech 1978 až 2005 zbořil Jan Pavel II. mnohá tabu. Veřejně například vyzval křesťany, aby se omluvili Židům za to, že je po staletí jako národ odmítali a uráželi jejich vyznání. Zároveň byl historicky první hlavou katolické církve, která navštívila synagogu a mešitu.

Papežovy názory se ale pokaždé nesetkaly jen s pozitivními ohlasy. Terčem kritiky se stal mimo jiné proto, že odmítal ustoupit v otázce celibátu kněží, svěcení žen či v otázce antikoncepce. Stoupenci konzervativní a tradicionalistické linie papežovi naopak vytýkali příklon k modernistickému proudu katolické teologie, nemluvě o omluvách za některé činy církve v minulosti. Jeden španělský kněz dokonce papeže v roce 1982 pobodal. Šlo o druhý pokus o atentát během krátké doby; v květnu 1981 na papeže vystřelil turecký terorista Mehmet Ali Agca.

Přehled hlavních událostí v procesu blahořečení papeže Jana Pavla II.:

 • 13. května 2005 - Papež Benedikt XVI. oznámil, že pomine minimální pětiletou lhůtu od úmrtí adepta a zahájí proces blahořečení (beatifikace) svého předchůdce Jana Pavla II., který zemřel 2. dubna ve věku 84 let.
 • 30. května 2005 - Římská diecéze začala shromažďovat podklady potřebné k blahořečení Jana Pavla II. Kardinál Camillo Ruini vyzval ediktem věřící, aby diecéznímu soudu dodali důkazy ve prospěch, nebo proti beatifikaci zesnulého papeže.
 • 28. června 2005 - Po pouhých 87 dnech od úmrtí Jana Pavla II. začala takzvaná diecézní fáze procesu jeho blahořečení. Advokátem zesnulého papeže se stal kněz Slawomir Oder. Odpůrcem, takzvaným ďáblovým advokátem, byl ustaven Giuseppe D'Alonzo.

Gobelín z podobiznou Jana Pavla II. na Bazilice svatého Petra ve Vatikáně

 • 4. listopadu 2005 - Krakovský arcibiskup Stanislaw Dziwisz začal shromažďovat svědectví o tom, zda by měl být Jan Pavel II. blahořečen.
 • 2. prosince 2005 - Arcibiskup Dziwisz sdělil, že byl vybrán zázrak, potřebný k beatifikaci Jana Pavla II. Šlo o případ francouzské řádové sestry Marie Simon-Pierre. Žena se dva měsíce po skonu papeže nevysvětlitelně vyléčila z Parkinsonovy nemoc.; Stejnou chorobou trpěl i Jan Pavel II.
 • 2. dubna 2007 - Obřadem v lateránské bazilice v Římě byla uzavřena diecézní fáze blahořečení. Záležitost byla následně předána k posouzení Kongregaci pro otázky svatořečení a nakonec papeži Benediktu XVI.
 • 19. prosince 2009 - Papež Benedikt XVI. vydal dekret, jímž Jana Pavla II.
 • prohlásil za ctihodného.
 • 11. ledna 2011 - Kongregace pro otázky svatořečení uznala zázrak, který měl Jan Pavel II. vykonat. Rozhodnutí předcházelo prohlášení lékařské komise, která vyléčení řádové sestry prohlásila za prokázaný zázrak.
 • 14. ledna 2011 - Papež Benedikt XVI. podepsal dekret, jímž oficiálně uznal zázrak, který byl jeho předchůdci přisouzen.
 • 11. dubna 2011 - Kongregace pro svátosti a liturgii oznámila, že blahoslavený papež bude oslavován každoročně 22. října v Římě a v rodném Polsku.
 • 1. května 2011 - Jan Pavel II. byl ve Vatikánu prohlášen za blahoslaveného.
 • 22. dubna 2013 - Italský deník La Stampa informoval, že kolegium vatikánských lékařů nedávno uznalo případ "zázračného" uzdravení, spojený s Janem Pavlem II.
 • 18. června 2013 - Vatikánská teologická komise uznala druhý zázrak, který vykonal bývalý papež Jan Pavel II. Šlo o uzdravení ženy, které bylo zaznamenáno večer téhož dne, kdy byl bývalý pontifik prohlášen blahoslaveným.
 • 2. července 2013 - Vatikánská kongregace pro otázky svatořečení schválila druhý zázrak Jana Pavla II.
 • 5. července 2013 - Papež František rozhodl o kanonizaci svých předchůdců Jana Pavla II. a Jana XXIII.
 • Autoři: ,

  V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

  Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

  Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

  Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

  Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

  Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
  Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

  Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

  Právě čtete

    Mohlo by vás zajímat