130 let
Cenu VIZE 97 převzal 5. října v Praze z rukou Dagmar Havlové americký profesor...

Cenu VIZE 97 převzal 5. října v Praze z rukou Dagmar Havlové americký profesor kulturní a sociální antropologie Andrew Lass. Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, která cenu uděluje, ho vyznamenala mimo jiné za to, že po revoluci pomohl návratu Československa do světa civilizovaných společností. Je 16. laureátem této ceny, udělované ku příležitosti narozenin bývalého prezidenta. | foto: ČTK

Cenu Havlovy nadace získal antropolog Andrew Lass, za přínos knihovnictví

Lidé
  •   6:15
PRAHA - Cenu VIZE 97 dnes v Praze z rukou Dagmar Havlové převzal americký profesor kulturní a sociální antropologie Andrew Lass. Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, která cenu uděluje, ho vyznamenala mimo jiné za to, že po revoluci pomohl návratu Československa do světa civilizovaných společností.

Profesor americké Mount Holyoke College je šestnáctým laureátem ceny, která se uděluje v den narozenin bývalého českého a československého prezidenta.

Civilizující knihovník

"Chtěl přispět k návratu Československa do světa civilizovaných společností," uvedl v laudatiu profesor Josef Jařab, který ocenil Lassův porevoluční přínos českému knihovnictví. Pomoc Lasse, který začátkem devadesátých let inicioval projekt modernizace českého a slovenského knihovnictví CASLIN (Czech and Slovak Information Network), podle Jařaba ocení všichni, kdo věří v budoucnost knih a knihoven.

Jařab také vypíchl způsob, jakým americký antropolog pomáhal kultivovat a rozvíjet i další hodnoty. Zejména jeho příspěvky v oblasti vzdělávání. Připomněl také četná vyznamenání, kterých se Lassovi během života dostalo. "My jsme rádi, že se můžeme přidat k těm, kteří si jeho blahodárného působení všimli. Jsme přesvědčeni o tom, že by tomuto počinu nadace byl rád i Václav Havel," podotkl s tím, že Havlovy názory a pohled na svět v mnohém souzněly s myšlením dnešního laureáta.

Pražský rodák

Andrew Lass se narodil roku 1947 v New Yorku, vyrůstal však v pražských Dejvicích, kde se jeho rodiče jako novináři usadili. Po ukončení střední školy vystudoval poblíž Stuttgartu vědeckou fotografii a film. Později v Praze studoval na FAMU a Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Na podzim roku 1968 se stal členem Pražské surrealistické skupiny.

O pět let později byl se svými rodiči Husákovým normalizačním režimem z Československa vyhoštěn. Doktorát v oboru kulturně-sociální antropologie získal roku 1981 na Massachusettské univerzitě v Amherstu. V roce 1999 byl jmenován profesorem antropologie, kterou vyučuje na Mount Holyoke College v Massachusetts. Po politické rehabilitaci v roce 1993 mu Univerzita Karlova udělila titul magistra.

Ve vědecké práci na sebe upozornil originálním přístupem k různým pojetím času a paměti. Témata jeho studií odrážejí jeho trvalý zájem o českou společnost - od národního obrození přes současnou Prahu turistickou až po uměleckou avantgardu. Česká akademie věd mu v roce 1995 udělila cenu Jana Evangelisty Purkyně.

Ceny VIZE 97

  • Dostávají je myslitelé, kteří svým dílem překračují tradiční rámec vědeckého poznání;
  • přispívají k chápaní vědy jako integrální součásti obecné kultury;
  • či se nekonvenčním způsobem zabývají otázkami poznání, bytí a lidské existence.
  • V minulosti ocenění dostali například italský spisovatel Umberto Eco nebo český geolog Václav Cílek.
Autoři: Lidovky.cz, ČTK