Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Handicap není trest, říká nová držitelka ceny Olgy Havlové

Magazín

  6:00
PRAHA - Cenu Olgy Havlové za rok 2015 v pondělí dostala Olga Joklová mladší z Jihlavy, která zápasí s nemocí motýlích křídel. Ocenění získala za osvětovou činnost o tomto málo známém onemocnění, na níž se podílí spolu s neziskovou organizací Debra.

Olga Joklová, držitelka ceny Olgy Havlové pro rok 2015. foto: ČTK

Pondělní vyhlášení Ceny Olgy Havlové se konalo v prostorách České národní banky a připomínalo se i 25. výročí založení Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové (VDV), jež cenu udílí osobnostem, které navzdory zdravotnímu handicapu pomáhají ostatním.

Porota letošní laureátku volila z šesti nominací, které postoupily do druhého kola. „Handicap je hrůza a není to trest. Čím víc vám naloží, tím víc unesete, a můžete se mu vysmát,“ vzkazuje lidem s handicapem Olga Joklová ml. „Její vůle k životu je nesmírná a její optimismus nakažlivý,“ říká ředitelka VDV Milena Černá. 

Olga Joklová ml. trpí vrozeným genetickým onemocněním epidermolysis bullosa congenita (EB) v česku nazývaném nemoc motýlích křídel. Narodila se v roce 1985, kdy ještě neexistovala v ČR diagnostika této nemoci ani klinické centrum. Navzdory těžké formě této nemoci, která způsobuje Olze každodenní bolest a další velké komplikace se základními životními úkony, jako jsou polykání, pohyb či spánek, je Olga společně se svou matkou již několik let aktivní spolupracovnicí organizace Debra ČR. Pacientů s nemocí motýlích křídel je v ČR kolem 300.

„Šíření osvěty, díky které zkvalitňujeme životy pacientů s nemocí motýlích křídel, se stalo pro Olgu smyslem života. Kromě velmi profesionálního vyjadřování se o nemoci EB se zapojuje i po umělecké stránce - svým zpěvem,“ říká Alice Brychtová, ředitelka společnosti Debra ČR. „Cenu si zaslouží za to, že je pro nás velmi inspirujícím člověkem… za její odhodlání změnit životy všech pacientů s nemocí motýlích křídel k lepšímu… za to, že díky tomu, jaká je, pomáhá i nám zdravým lidem dělat svět lepším,“ dodává.

Cenu, kterou v pondělí získala Olga Joklová mladší, poprvé vyhlásila Olga Havlová v roce 1995 s cílem upozornit na život lidí se zdravotním postižením. Za 20 let byla cena udělena řadě osob, které s odhodláním a přes překážky ve vlastním životě slouží jiným.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat