Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cenu Spravedlivý mezi národy získá další Čech. Vydával pasy židovským uprchlíkům

Magazín

  12:25
PRAHA - Významné ocenění Spravedlivý mezi národy za záchranu Židů dostane další z Čechů. Cenu, kterou uděluje izraelský památník obětí holokaustu Jad Vašem, získá in memoriam někdejší československý konzul v Marseille Vladimír Vochoč. Vydával pasy židovským uprchlíkům, díky nimž se mohli dostat do bezpečí v zámoří. Informoval o tom server iDnes.

Hala se jmény obětí holocaustu v židovském památníku Jad Vašem foto: Lidové noviny

Podle serveru Vochoč, který zemřel v roce 1985 ve věku 91 let, působil v Marseille v letech 1938 až 1941. Židovským uprchlíkům jako československý konzul vystavoval pasy, aby se mohli dostat přes Španělsko a Portugalsko do zámoří.

Uprchnout se tak podařilo historiku Konradu Heidenovi, satiriku Walteru Mehringovi, spisovateli Leonhardu Frankovi nebo byzantologovi Ernstu Steinovi, uvedl iDnes. Kolik pasů Vochoč vydal, se nedá dohledat. Měl ale dohodu s mladým Američanem, který dorazil na pomoc intelektuálům a antifašistům. Cestovní doklady vystavoval na jeho doporučení. Američan na oplátku financoval výrobu pasů. Z Francie dostal kolem 2500 lidí.

Vochoče v březnu 1941 zadržel tehdejší vichistický režim. Po pár měsících se mu podařilo uprchnout. Působil pak v exilové administrativě v Londýně. Komunistický režim v Československu ho v 50. letech odsoudil ve vykonstruovaném procesu na třináct let. Ve vězení strávil téměř sedm let, propuštěn byl v roce 1960 na amnestii.

Cenu Spravedlivý mezi národy uděluje památník obětí a hrdinů holokaustu Jad Vašem v Izraeli lidem nežidovského původu, kteří přispěli k záchraně Židů. Titul dosud získala víc než stovka Čechů a Češek.

Autor: