Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Česká expertka na KLDR: Sexualita je tabu, jako potetovaná blondýna jsem pro Korejce byla zjevení

Nina Špitálníková | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Premium Rozhovor
Koreanistka a expertka na KLDR Nina Špitálníková o tom, jak se mění nejtotalitnější země na světě, a o tom, že i Severokorejci čelí drastické realitě humorem.

Užívej svobody!“ napsala mi Nina Špitálníková jako věnování do knihy Svědectví o životě v KLDR, za niž letos získala cenu Magnesia Litera v kategorii publicistika. Toto motto si nevybrala náhodou. Setkala se totiž se severokorejskými uprchlíky, kteří jí otevřeně vyprávěli o svém životě v nejuzavřenější zemi současného světa. Svobodu místní obyvatelé skutečně příliš neznají. 

Nina Špitálníková
Nina Špitálníková

Nemohou se podle libosti ani ostříhat, vybrat si partnera či si zvolit, co budou dělat ve volném čase, kterého ostatně nemají nazbyt. Nemluvě o tom, že popravy, bída a hlad jsou stále na denním pořádku. O životě v tvrdém totalitním režimu jsme si u cappuccina povídaly v moderní kavárně v centru Prahy. V podobné bychom se prý mohly potkat i v Pchjongjangu. Koreanistka je jednou z mála, kdo zemi osobně navštívil, a to v letech 2011 a 2012, kdy došlo k předání vlády současnému vůdci Kim Čong-unovi. Pod jeho vedením se stát hodně mění a dnes už by jej Špitálníková asi nepoznala.

Jak si vysvětlujete, že se režimu daří udržet se i v 21. století?
Kladla jsem si podobnou otázku. Je zvláštní, že s postupem moderních technologií se ještě nezhroutil. Vysvětluji si to ale tak, že v Severní Koreji neuvěřitelně silně působí faktor strachu. Od dob Kim Čong-ila platí třígenerační tresty (odsouzen není pouze pachatel, ale i celá jeho rodina spolu s dalšími dvěma generacemi) a lidé se opravdu bojí. Navíc propaganda je obrovská a dostupnost informací minimální, takže velkou roli hraje i nevědomost lidí.

Předplatné nyní 3 měsíce jen za 1 Kč
Akční nabídka první 3 měsíce za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků. *Platí jen pro nové uživatele.
Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.
Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat