Oslavy francouzského státního svátku se velkou měrou nesly ve znamení přehlídky tradiční gastronomie. Tím spíše, že se francouzské kulinářské umění nedávno stalo položkou na seznamu "mistrovských děl" nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
Že jídlo není v životě jen nutností a že stravovací návyky tvoří důležitou součást národní kultury, potvrdila ve středu v exkluzivním rozhovoru pro Lidové noviny i manželka velvyslance v České republice Pierra Lévyho Marie-Sophie.
FRANCOUZSKÉ DELIKATESY |
"Přístup k jídlu a stravování odráží i celkový životní přístup. Jídlo je neodmyslitelnou součástí života, a proto je třeba mu věnovat náležitou pozornost – zvláště v dnešní době, kdy světové potravinářství provází otázka bezpečnosti a veřejného zdraví," řekla Marie-Sophie Lévy, která pravidelně přijíždí do Prahy za manželem nebo při zvláštních příležitostech, jako je ta dnešní. "Nejde ovšem jen o zdraví, ale o celý životní styl. Umění kvalitního stravování je důležitou součástí umění žít," uvedla také a svěřila se, že je sama velkou gurmánkou.
"Moji rodiče žijí na jihozápadě Francie, poblíž města Toulouse, a to je kraj proslulý výtečnými paštikami a specialitou foie gras," vyzradila Marie-Sophie svou slabost pro pochoutku z husích či kachních jater. Ta je nyní v Praze na Kampě jednou z předních položek z nabídky francouzských trhů, které zde ode dneška potrvají do neděle 17. července. K dostání jsou také tradiční druhy sýrů, uzenin a vín od drobných francouzských dodavatelů a na místě se připravují i palačinky.
Sama Marie-Sophie ale z "kraje foie gras" nepochází. Do rodiny francouzského diplomata se totiž narodila v Alžírsku a rané dětství pak s rodiči prožila v Indii. Když se později v diplomatických službách začal uplatňovat i její manžel, strávili spolu několik let života také v Německu a v Singapuru.
Výborná kachna po česku
"Měla jsem úžasnou příležitost porovnat mnoho kuchyní, různé způsoby přípravy jídel i stolování," konstatovala a dodala, že mezi světovými kuchyněmi má moc ráda tu indickou, neboť v ní vyvolává vzpomínky na dětství.
Z české tradiční kuchyně pak oba manželé Lévyovi shodně vyzdvihli kachnu. "Kachnu máme moc rádi, a na různé způsoby. Možná je to tím, že je typická i pro francouzskou kuchyni, ale po česku je také výborná," uvedla Jeho Excelence Pierre Lévy a paní Marie-Sophie upřesnila, že z příloh ke kachně má nejradši červené zelí. "A víte, co mám ještě ráda? Český chléb. Váš tmavý chléb si s sebou vozím do Paříže a kupuji ho i pro své francouzské přátele," prozradila závěrem rozhovoru Marie-Sophie, která vystudovala dějiny umění a v Paříži působí jako kurátorka Muzea moderního umění pod svým rodným příjmením Carron de la Carriere.