Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Manson zůstane ve vězení, neuspěl s žádostí o propuštění

Lidé

  7:00
LOS ANGELES - Porota v kalifornské věznici Corcoran zamítla žádost masového vraha Charlese Mansona o podmíněné propuštění, v pořadí už dvanáctou a pravděpodobně poslední. Odsouzenec, jehož "rodina" koncem 60. let minulého století povraždila v Los Angeles devět lidí včetně herečky Sharon Tateové, si odpykává trest doživotí a podle poroty nejeví známky nápravy.

Charles Manson v roce 2012 foto: Reuters

Dnes sedmasedmdesátiletý Mason před víc než 40 lety nařídil svým žákům, aby v Los Angeles náhodně zabíjeli obyvatele bělošské luxusní čtvrti v naději, že rozpoutají rasovou válku. Tateová, manželka režiséra Romana Polanského, jíž tehdy bylo 26 let a byla v osmém měsíci těhotenství, byla ubodána k smrti. Svou vražedkyni prosila, aby ušetřila aspoň její dítě.

ČTĚTE TAKÉ:

Manson a jeho "žáci" několikrát požádali o podmínečné propuštění, ale to jim bylo vždy zamítnuto. Dnešního slyšení se Manson nezúčastnil, naposledy před porotu předstoupil při své žádosti o propuštění v roce 1997.

Zachránila ho změna zákona

Během soudního procesu byl Manson obžalobou představen jako ďábelský iniciátor brutálních vražd, k nimž dokázal přinutit malou skupinu svých stoupenců. Spolu se třemi členkami své "rodiny" byl odsouzen k smrti.

Jejich život zachránila novela kalifornského trestního zákoníku, která v roce 1972 nakrátko trest smrti zrušila. Susan Atkinsonová, jedna z odsouzených, ve vězení zemřela, další dvě, Leslie Van Houtenová a Patricia Krenwinkelová, jsou stále za mřížemi.

Podle verdiktu neprokázal Manson během věznění žádnou známku snahy o nápravu. "Pokud jde o faktory podporující jeho žádost, neshledala porota žádné," shrnul jednání člen poroty John Peck.

Fascinace masovým vrahem nepolevuje

Podle agentury AP je pravděpodobné, že k žádné další žádosti o podmíněné propuštění Manson už šanci mít nebude. Zákon mu to umožňuje až po 15 letech, kdy by už odsouzenému bylo 92 let. "V jeho věku je mu to už jedno," tvrdí advokát Patrick Sequeira. "Kdyby se dostal ven, nebude se orientovat.

S vězeňským prostředím už se sžil." Neznamená to, že by Manson ve věznici Corcoran žil samotářsky. I 40 let po svých zločinech je stále předmětem veřejného zájmu. Žádosti o návštěvy stále přicházejí, pošty dostává jako žádný jiný vězeň. Mezi častými návštěvníky jsou například studenti středních škol, kteří o jeho kauze píší školní projekty.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat