Cheney to řekl v rozhovoru americké televizi NBC. Řekl taky, že necítí žádné výčitky kvůli tomu, že USA po atentátech z roku 2001 používaly při výsleších předpokládaných teroristů metod, které byly v zahraničí označovány za mučení.
Obával se nemocí
Rezignační dopis prý napsal z několika důvodů. "Jedním z nich bylo moje zdraví. Bylo možné, že mě postihne infarkt nebo mrtvice, které by mě zneschopnily. A neexistuje žádný způsob, jak se zbavit viceprezidenta, který není schopen výkonu funkce," řekl Cheney, který v životě prodělal několik infarktů a srdečních operací.
O dopise prý věděl tehdejší prezident George Bush a také jeden z blízkých spolupracovníků dnes sedmdesátiletého Cheneyho.
Bývalý viceprezident poskytl televizi NBC rozhovor, který bude odvysílán 29. srpna, u příležitosti vydání svých pamětí. Kniha s názvem In My Time se na pultech obchodů objeví 30. srpna.
Čtěte více: |
Cheney v rozhovoru řekl, že nemá žádné výčitky kvůli tomu, že američtí vyšetřovatelé používali při výsleších předpokládaných islámských teroristů drsných metod včetně takzvaného waterboardingu, tedy svého druhu topení vyslýchaného proudem vody. Naopak se důrazně vyslovil pro jeho další používání za určitých okolností.
"Rozhodně bych jeho používání podpořil, kdyby nastala situace, že bychom měli velmi cenného zajatce a byla by to jediná cesta jak ho přinutit mluvit," prohlásil.
Cheneyho kniha
Podle listu The New York Times Cheney v knize mimo jiné píše, že prezident George Bush odmítl v roce 2007 jeho návrh bombardovat předpokládané jaderné zařízení v Sýrii, které potom bombardoval Izrael.
Cheney prý v knize přiznává, že byl ve vládě jediný, kdo takový postup doporučoval. Další poradci prý byli zdrženliví s ohledem na špatnou zkušenost s informacemi zpravodajských služeb o údajných zbraních hromadného ničení v Iráku.
Deník také napsal, že Cheney v knize kritizuje některé členy Bushovy vlády.
Ministryni zahraničí Condoleezzu Riceovou prý obviňuje z naivity a jejího předchůdce Colina Powella z toho, že podkopával Bushe kritikou vládní politiky. Powellova rezignace v roce 2004 byla podle něho "jen dobrá".
Cheney nešetří ani bývalého šéfa zpravodajské služby CIA George Teneta, o němž píše, že jeho odstoupení v roce 2004, "kdy se situace zkomplikovala", bylo vůči prezidentovi nefér.