Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Chodorkovskij ve vězení: slaví padesátiny a vzhlíží k říjnu 2014

Vladimír Putin

  7:00
MOSKVA - Kdysi byl označován za nejbohatšího muže Ruska a byl šéfem ropné společnosti Jukos, která byla největším producentem ropy v Rusku. Poté ale přišla zpráva, která zapůsobila v ekonomické i v politické sféře jako bouře. V roce 2003 byl Chodorkovskij společně se svým společníkem Platonem Lebeděvem zatčen a o dva roky později odsouzen za daňové úniky a privatizační podvody k osmi letům vězení.

Michail Chodorkovskij foto: Reuters

V roce 2010 byli v další kauze oba odsouzeni dokonce k 13 letům za praní peněz a zpronevěru ropy. Po nedávném snížení rozsudku se Chodorkovskij na svobodu dostane v říjnu 2014, ve vězení si ve středu připomene své padesáté narozeniny.

Opozice proces s Chodorkovským od počátku pokládala za politicky vykonstruovaný a mnozí Chodorkovského považují za vězně svědomí a oběť režimu Vladimira Putina. Zatčení, odsouzení a bankrot Jukosu totiž následovaly poté, co se magnát znelíbil Kremlu kvůli své finanční podpoře poskytované opozici i kvůli vlastním politickým ambicím.

Střídá věznice a šije rukavice

Ostrá kritika odsouzení bývalého magnáta zaznívá občas i ze zahraničí, například z USA. Za vězně svědomí Chodorkovského označuje Amnesty International, estonský skladatel Arvo Pärt věnoval Chodorkovskému svou 4. symfonii a kampaň za jeho propuštění vede například spisovatel a nositel Nobelovy ceny za mír Elie Wiesel.

ČTĚTE TAKÉ

Za deset let Chodorkovskij vystřídal řadu cel a věznic, od pracovní kolonie nedaleko Čity na Dálném východě, kde šil rukavice, až po současnou věznici v kolonii Segeža v polární Karélii. Tam se muž, jehož majetek v roce 2004 odhadl magazín Forbes na 15 miliard dolarů, opět věnuje dělnickým profesím.

Pracuje například v krejčovské dílně nebo v továrně na výrobu plastů. V roce 2011 se začaly v týdeníku Novoje vremja, známém též pod anglickým názvem The New Times, objevovat jeho sloupky, ve kterých se většinou věnuje svým spoluvězňům.

Životní pouť kdysi nejbohatšího muže Ruska byla pro vývoj v Rusku v určité etapě typická. Ke svému obřímu majetku se Chodorkovskij dostal podobně jako další ruští oligarchové, což je označení podnikatelů a finančníků, kteří zbohatli na privatizaci v 90. letech.

Michail Chodorkovskij

Lidé protestují proti procesu s Chodorkovským
 • Narodil se 26. června 1963 v Moskvě v rodině patřící ke střední vrstvě.
 • Jeho otec byl židovského původu. Je ženatý, s manželkou Innou mají dceru a chlapce-dvojčata, Chodorkovskij má jednoho syna i z prvního manželství. Chodorkovskij je již dědečkem.
 • V roce 1986 vystudoval Chemicko-technologický institut, vzdělání si rozšířil na Moskevském institutu národního hospodářství. Byl členem Komsomolu i komunistické strany. Podnikat začal v polovině 80. let; nejdříve si otevřel kavárnu a později centrum pro vědeckou a technickou tvořivost mládeže, které se ale zabývalo také obchodem s počítači. V roce 1988 založil banku Menatep, údajně první soukromou banku v zemi od roku 1917. V roce 1995 koupila Chodorkovského banka od státu za 350 milionů dolarů ropnou společnost Jukos. V letech 1998-2003 byl jejím generálním ředitelem a byl také členem předsednictva Svazu průmyslníků a podnikatelů.
 • V říjnu 2003 byl zatčen a obviněn z daňových úniků a privatizačních podvodů. V květnu 2005 jej soud uznal vinným v šesti ze sedmi bodů obžaloby v souvislosti s privatizací firmy na umělá hnojiva Apatit v roce 1994 a s úniky daní Jukosu i z osobních příjmů a odsoudil ho na devět let. V září 2005 mu byl v odvolacím řízení trest o rok snížen a o rok později se neúspěšně odvolal. Společnost Jukos poté zbankrotovala; firmu zničily požadavky státu na zaplacení miliardových daňových nedoplatků. Většina jejího majetku poté přešla na státní ruskou ropnou společnost Rosněfť.
 • V prosinci 2010 moskevský soud ve druhém procesu odsoudil Chodorkovského i Lebeděva k 14 letům vězení za údajnou krádež 218 milionů tun ropy a z praní špinavých peněz ve výši v přepočtu 446 miliard korun v letech 1998 až 2003.
 • V květnu 2011 soud v odvolacím procesu snížil Chodorkovskému a jeho společníkovi Lebeděvovi trest na 13 let. Na svobodu by se tak měli dostat v říjnu příštího roku.
Autoři: ,