Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Cimrmanolog Čepelka slaví pětasedmdesátiny

Lidé

  7:00
Do povědomí české veřejnosti se herec a spisovatel Miloň Čepelka, který v pátek oslaví pětasedmdesátiny, zapsal jako jeden z "cimrmanologů". V roce 1967 totiž spoluzakládal divadlo Járy Cimrmana, kde spolu se Zdeňkem Svěrákem či Petrem Bruknerem působí dodnes.

Herec Miloň Čepelka pokřtil 16. září svou sbírku hororů Svědectví inspektora Toufara a jiné povídky. foto: ČTK

Čepelka je ale také autorem několika televizních a rozhlasových her, pohádek, písňových textů, zábavných a literárních pořadů a knih.

Miloň Čepelka se narodil v Pohoří u Opočna do rodiny účetního. Po absolvování gymnázia v Dobrušce vystudoval Vysokou školu pedagogickou v Praze (obor český jazyk a literatura), kde se seznámil s Ladislavem Smoljakem a Zdeňkem Svěrákem. Poté tři roky učil na základní škole v Novém Kníně na Dobříšsku. V roce 1961 nastoupil do Československého rozhlasu jako redaktor.

Jeden z Cimrmanových duchovních otců Zdeněk Svěrák (vpravo) a jeho herečtí kolegové z Žižkovského divadla Járy Cimrmana Miloň Čepelka a Bořivoj Penc.

Vedle působení v divadle Járy Cimrmana a ve zfilmovaných hrách tohoto divadla se objevil i v několika dalších snímcích, mimo jiné v komediích Jáchyme, hoď ho do stroje!, Na samotě u lesa či Báječná léta pod psa. Vydal také několik knih, například básnické sbírky Pět nocí k úplňku, Mandel sonetů či Deník Haiku, nebo novely Příliš mnoho pohřbů aneb Když květiny promluví, Poklesky rozverné snoubenky či Bezdětný otec a syn.

Tento měsíc vydal Čepelka, jehož manželkou je rozhlasová scénáristka Hana Šotová (65), sbírku povídek Svědectví inspektora Toufara, které budou pro čtenáře zřejmě překvapivé, neboť jde o téměř hororové příběhy.

Autoři: ,