Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Čínští turisté u nás utrácejí nejvíce ze všech, také ale šokují svým chováním

Lidé

  7:30
PRAHA - Čínská společnost Hainan Airlines zahájila tento týden provoz přímých letů z Prahy do Pekingu. Třikrát týdně bude nyní přistávat v Ruzyni Boeing 767. Další přímé linky z Šanghaje se plánují. Co můžeme od čínských turistů čekat?
Čínská rodina (ilustrační foto)

Čínská rodina (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Asijskou zahraniční turistiku reprezentovali donedávna především Japonci. Ti v 90. letech začali ve velkých počtech navštěvovat mimo jiné i českou metropoli a – pokud jim to dovolil omezený čas – také jiné české lokality. Zhruba kolem roku 2000 je následovali Jihokorejci, kteří je koncem prvního desetiletí v počtech i předstihli. Po roce 2010 došlo k další změně v pořadí, když se do čela dostali Číňané. Loni se podle údajů Českého statistického úřadu ubytovalo v tuzemských ubytovacích zařízeních 211 tisíc Číňanů, 195 tisíc Korejců a 125 tisíc Japonců (počty Japonců naopak v posledních letech klesají). Podle odhadů Asociace českých cestovních kanceláří a agentur má letos do ČR přicestovat až 270 tisíc čínských návštěvníků. Průměrná délka pobytu v ČR ovšem u asijských národů vychází na pouhé dvě noci, protože většinou návštěvu Prahy nebo Českého Krumlova kombinují s přejezdem do dalších evropských metropolí, nejčastěji do Vídně a do Paříže.

Číňané rozhazují v Česku. V útratách už předstihli turisty z Ruska

Letos se Číňané zároveň stali národem, který u nás nejvíce utrácí, a předstihli tak dosud tabulkám vévodící Rusy, k čemuž přispěly i ekonomické problémy, s nimiž se Rusko v posledním roce potýká. Průměrný Číňan utratí v České republice za nákupy okolo jedenadvaceti tisíc korun – což je, když tu v průměru pobude pouhé dva dny, docela dost. (Thajci zde utratí dokonce ještě o několik tisíc víc, avšak ti v celkovém objemu samozřejmě zaostávají.) Nákupní smršť patří k hlavním bodům všech čínských zájezdů, přičemž nejvíc jdou na odbyt značkové a luxusní výrobky (ve Francii kosmetika a kabelky, u nás především křišťálové sklo). Odhaduje se, že z celkových výdajů Číňanů na cestu do zahraničí tvoří asi čtyřicet procent právě nákupy. Celosvětově čínští turisté loni utratili v zahraničí údajných 165 miliard amerických dolarů, tj. nějaké čtyři biliony korun. Otázkou zůstává, zda tato částka zahrnuje i peníze, jež rozmařilí Číňané utratí v letištních freeshopech – na přestupních letištích totiž není výjimkou vidět čínské hordy nakupující pětihvězdičkové koňaky či drahé parfémy po desítkách.

Nepřekvapuje, že se Česká republika, stejně jako jiné země, snaží tuto utrácivou čínskou vlnu zachytit a přitáhnout ještě více turistů z říše středu. Příliv čínských návštěvníků však přináší i řadu problémů, které s jinými národnostmi nenastanou. A na to je dobré se připravit.

Číňané jsou hluční a nepořádní, shodují se v hotelech

V posledních třech letech zažívá návaly čínských skupin i Český Krumlov. Jaké zkušenosti mají ti, kdo s nimi při své práci přicházejí do styku? V hotelech: „Číňané jsou velmi hluční, nechávají otevřené dveře svých pokojů a pokřikují na sebe přes chodbu dlouho do noci. Nechávají po sobě bordel v pokojích. Kouří i tam, kde je jasný zákaz. Sprchují se mimo vanu, pak až lezou do vany (zvyk omývat se před koupelí je vlastní i Japoncům a vyplývá ze snahy nelézt špinavý do vany – pozn. aut.). Běžně zapomínají věci na pokojích. Na recepci zásadně předbíhají, skáčou do řeči, nedají se odbýt. Neustále otravují s tím, že chtějí zalít horkou vodou nudlovou polévku.“ Shrnuté názory recepčních a personálu několika hotelů uvádím anonymně na přání dotazovaných. To platí i o průvodcích na krumlovském zámku, kteří už také získali zkušenosti: „Čínští turisté patří mírně řečeno k nejméně oblíbeným. Nám průvodcům vadí, že při prohlídkách fotí přes zákaz a opakovaná upozornění. Nedrží se skupiny a odbíhají si do jiných místností, jak se jim zachce, výklad je nezajímá. Několikrát se nám dokonce stalo, že si při takovém odběhnutí ulevili do květináčů v zámeckých komnatách.“

Podobně smutné zkušenosti se ozývají z celého světa: čínští turisté se rýpou v nose; hlučně popotahují a plivou i v uzavřených prostorách; za nic se ne omlouvají ani neděkují; sundávají si na veřejnosti boty; nemyjí si ruce; odhazují odpadky, kde se jim zachce; nemají ve zvyku splachovat záchody; jsou hluční a neukáznění; předbíhají a strkají se; ale také třeba nechávají své děti močit do bazénů. Na letištích si suší spodní prádlo, v obchodech s křehkým a drahým zbožím přes zákaz všechno osahávají a chytají do ruky; v letadlech kradou záchranné vesty.

Celý článek si přečtěte v sobotní příloze LN Orientace.

Autor: