Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dalajlama letos navštíví Prahu. Bude přednášet na Foru 2000

Lidé

  15:00
PRAHA - Letošního 17. ročníku havlovské konference Forum 2000 se zúčastní rovněž dalajlama. Debatní akce se bude konat v druhé půlce září. Účast duchovního vůdce Tibeťanů avizoval už loni premiér tibetské exilové vlády Lozang Sanggjä a poté i Nadace Forum 2000. Dalajlama byl v Praze několikrát. Během chystané návštěvy bude mít přednášky, sdělil tým Fora 2000.
Dalajláma Tändzin Gjamccho - ilustrační foto

Dalajláma Tändzin Gjamccho - ilustrační foto foto: Lidové noviny

Hlavním tématem letošní konference budou problémy a důsledky společenských transformací, tedy různé aspekty probíhajících změn současného světa. Konference bude pokračovat v rozvíjení odkazu zakladatele Nadace Forum 2000 prezidenta Václava Havla.

V české metropoli bude dalajlama po necelých dvou letech. Naposledy tu byl předloni, kdy navštívil Havla těsně před jeho skonem. Havel se s dalajlamou přátelil, podporoval a zval ho často do Česka. Jeho přítomnost pozorovalo s nelibostí čínské velvyslanectví v Praze.

ČTĚTE TAKÉ

Tibetská exilová vláda usiluje o skutečnou autonomii Tibetu, nemá zájem na jeho odtržení od Číny, uvedl loni v rozhovoru tibetský premiér. Tibetská vláda sídlí v indické Dharamsále. Sanggjä se funkce ujal loni poté, co se dalajlama vzdal svých politických funkcí, ale podržel si úlohu duchovního vůdce.

Čína obsadila Tibet násilím v 50. letech, Peking čelí mezinárodní kritice kvůli utiskování Tibeťanů. Podle Sanggjäe se na tibetském území nedodržují již přijaté zákony a ve vedení tibetských úřadů nejsou Tibeťané.

Mezi dosud potvrzenými hosty konference Forum 2000, která se bude konat 15. až 17. září, jsou například americká folková zpěvačka a aktivistka Joan Baez, francouzský politolog Jacques Rupnik, nositel Nobelovy ceny míru Frederik de Klerk či polský europoslanec Marek Siwiec.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat