Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další adept na let do vesmíru: zpěvačka Sarah Brightmanová

Magazín

  7:00
Ruská vesmírná agentura Roskosmos chce po tříleté přestávce opět pořádat turistický let do kosmu. Na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) by ruská raketa mohla vynést britskou zpěvačku Sarah Brightmanovou.

Britská zpěvačka Sarah Brightmanová. foto: ČTK

Adeptka už prošla zdravotní prohlídkou a může začít výcvik. Brightmanová by podle rozhlasu Echo Moskvy měla letět do kosmu za tři roky, a pokud se let uskuteční, bude zpěvačka už devátým turistou na ISS. Jméno příštího vesmírného turisty by Roskosmos měl definitivně potvrdit během měsíce. 

Dvaapadesátiletá Sarah Brightmanová je britská popová a operní zpěvačka. V minulosti byl jejím manželem skladatel Andrew Lloyd Webber. O detailech rozhodnutí vynést do kosmu dalšího neprofesionála zatím Roskosmos mlčí.

Poslední turista vyletěl v roce 2009, byl jím kanadský miliardář a zakladatel světoznámého Slunečního cirkusu Guy Laliberté. Pak ISS obsadily profesionální posádky a pro turisty nebylo místo.

V roce 2001 byl vůbec prvním vesmírným turistou americký milionář Dennis Tito. Zájemci o prázdniny ve vesmíru platí mezi 20-35 miliony dolarů (až 700 milionů korun).

Autor: