Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Depardieu jako Rasputin. Chválil Rusko i Putina

Magazín

  7:00
Milovník ruské literatury a historie Gérard Depardieu si ztvárněním Grigorije Jefimoviče Rasputina, mystika a léčitele carského rodu Romanovců, splnil svůj životní sen. „Bylo to něco, co se mi honilo hlavou už hodně dlouho. Přibližně dvacet let,“ přiznal francouzský herec v rozhovoru pro TV Magazine listu Le Figaro.

Gérard Depardieu dokázal věrně napodobit Rasputinův proslulý uhrančivý pohled.

Snímek francouzské režisérky Josée Dayanové Rasputin se natáčel v průběhu letošního roku v Rusku. Je určený primárně pro ruskou a francouzskou televizi, která ho poprvé odvysílá letos o Vánocích. Vedle Depardieua v roli Rasputina se v něm objeví francouzská herečka Fanny Ardantová coby manželka Mikuláše II.

Depardieuovo nadšení pro Rasputina začalo podle jeho slov v době, kdy se setkal s Henrim Troyatem, francouzským historikem a spisovatelem ruského původu, který je mimo jiné autorem biografie o Rasputinovi. "Často mi vyprávěl o carovi a ruské historii. Rasputin je součástí Ruska a jeho dějin nezávisle na tom, co to bylo za člověka," prohlásil herec.

Gérard Depardieu dokázal věrně napodobit Rasputinův proslulý uhrančivý pohled.

Poslední životní etapa

Film se soustředí zejména na roky 1914 až 1916, tedy poslední etapu Rasputinova života. Příběh se točí okolo jeho úzkého a kontroverzního vztahu s carem Mikulášem II. a carevnou Alexandrou. Traduje se, že se mu podařilo uzdravit jejich syna a následníka trůnu Alexeje, trpícího hemofilií. Tím si získal carovu přízeň. Rasputinův nezřízený a skandální život plný alkoholu a žen však vrhal na panovníkovu rodinu neblahé světlo, a tak musel být odstraněn. Mezi strůjci atentátu z 30. prosince 1916 byl kníže Felix Felixovič Jusupov i carův synovec Dimitrij Pavlovič. Rasputina se nejprve pokusili otrávit, ale jed na něj nepůsobil. Proto ho čtyřmi ranami zastřelili a hodili do řeky Něvy. Přitom byl prý ještě živý, takže se nakonec utopil.

Depardieu mohl pro roli démonického léčitele čerpat ze své vlastní zkušenosti. "Vyrostl jsem uprostřed rodiny, kde se vyskytovali jasnovidci i léčitelé. Viděl jsem svoji babičku, jak léčí lidi. Znám tu energii, která vychází z některých lidí," zavzpomínal.

Nadšení ruskou kulturou

Natáčelo se převážně v Petrohradě, a Carském Selu, ale také na severu Ruska u Archangelsku, kde štáb točil scény z Rasputinovy rodné vesnice na Sibiři. Filmaři si spolupráci s ruskou stranou nemohli vynachválit. "Setkal jsem se s (premiérem) Vladimirem Putinem, abych mu vylíčil, s jakou chutí točím Rasputina, a on nám velmi pomohl. Byl velmi nadšený a doslova nám otevřel dveře do Ruska. Bylo to výjimečné. Jako poděkování jsem připraven osobně propagovat ruskou kulturu ve světě," pochvaloval si Depardieu. Horší prý byla domluva na francouzské straně. Snímek měl původně produkovat Jean-Pierre Guérin, který však podle Depardieuových slov "nedůvěřoval Rusům". Slíbený příspěvek dvou milionů eur pak údajně z neznámých důvodů neposkytla ani francouzská veřejnoprávní televize France Télévisions.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat