Andrew Barrie chtěl se svou manželkou a dvěma dcerami obeplout Austrálii a ostrovy v Pacifiku. Do jejich plánu ale "vstoupily" útesy malého ostrůvku Mogmog, na které je minulý týden zahnala tropická bouře s větrem o rychlosti až 180 km/h. Informoval o tom britský deník The Times.
"Přes naši loď se valily ohromné vlny a ztratili jsme také obě kotvy," popisoval průběh bouře otec rodiny přes satelitní telefon. Zmítajícího katamaránu v bouři si všimli místní rybáři, kteří prý trosečníkům pomohli dostat se bezpečně na ostrov. Loď nesoucí jméno Windrider byla natolik poničená, že ji zatím museli nechat uvězněnou na útesu.
Barrieovi se tak rozhodli, že na Mogmogu, kde žije pouhých 200 obyvatel, nějakou dobu zůstanou, tedy do té doby, než plavidlo vyprostí a opraví si ho. Náhradní součástky ale budou muset být dovezeny až z Filipín nebo z ostrova Guam. S tím jim prý pomohou jejich noví "sousedé". Na výuce mladých námořnic se ale prý nic nezmění. Desetiletou Shannon a dvanáctiletou Dianu bude učit jejich matka (profesí učitelka) stejně jako doposud.
Jejich život se tak nyní trochu změní. Na ostrově totiž nebudou mít stejný komfort v podobě tekoucí vody či elektrického proudu, na který byli zvyklí ze své lodi. Spát prý budou, kde to jen půjde. Většinou ale na tvrdé zemi a pod širým nebem nebo v některé z léta opuštěných budov. A k jídlu si vždy něco "uloví", ať už ryby, nebo třeba želvy. Jak totiž Andrew Barrie potvrdil australské rozhlasové stanici ABC, zdejší obyvatelé žijí "velmi, velmi tradičně".
Tak trochu jiní Robinsoni
Ale ani tak nebudou zcela odříznuti od civilizace, jako byl Defoeův Robinson. Ostrůvek Mogmog sice patří k těm nejmenším v Mikronésii, za druhé světové války ale sloužil jako rekreační centrum pro tisíce amerických námořníků. A právě stará železná ozubená konstrukce, kterou zde vojáci tehdy zanechali, prý poškodila trup lodi nejvíce. Navíc stačí "popojet" motorovým člunem na vedlejší ostrov Falalop, kam třikrát týdně pravidelně létá spoj z ostrova Yap. Kvůli špatnému počasí se ale občas stává, že několik týdnů žádné letadlo nepřiletí.
Rodinu z australského Perthu již jedna nehoda během jejich dlouhé cesty potkala. Minulý rok jim selhal elektronický mapový systém. Nakonec ho ale Barrie sám opravil a v cestě mohli pokračovat.
Dobrovolní trosečníci. Rodina uvízla na ostrově, loď si opraví sama
SYDNEY/PRAHA -
Dva roky brázdit vody Pacifiku, takový byl původní sen rodiny Barrieových. Už tak dost dobrodružná cesta ale nabrala další, poněkud zajímavý rozměr – posádku totiž zastavila silná bouře. Kvůli opravám poničené lodi teď čtyřčlenná rodina bude muset strávit dalších zhruba šest měsíců na jednom z malých ostrovů atolu Ulithi, a vyzkouší si tak, jaké to je, žít jako „opravdoví“ trosečníci.