Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Důstojně žít, důstojně zemřít. Pratchett natočil obhajobu eutanazie

Lidé

  8:58
LONDÝN/PRAHA - Britský spisovatel Terry Pratchett, autor známé série fantasy příběhů o Zeměploše, natočil film o eutanazii. Od roku 2008 trpí Alzheimerovou nemocí a chce mít právo na dobrovolný odchod ze života.

Terry Pratchett foto: Reuters

„Snažil jsem se ve filmu ukázat příběh člověka, který má nevyléčitelnou nemoc a chce svůj život ukončit. Myslím, že pokud diváci uvidí, co ten pacient prožívá, bude jim jasnější, že by člověk měl mít tu možnost volby. Já osobně na eutanazii rozhodně nevidím nic špatného,“ sdělil Pratchett v rozhovoru pro britský deník The Guardian.

Spisovatel, který se proslavil především vytvářením příběhů o bájné Zeměploše, se již řadu let aktivně zapojuje do diskusí o eutanazii, která je v Británii nelegální.

Dokonce navrhl britským úřadům a justici zavedení speciálních soudů pro povolování eutanazie. Chce být přitom prvním, kdo podobný soud využije. Vloni začal Pratchett natáčet příběh britského pacienta Petera, který žil ve švýcarském Forchu, nedaleko Curychu.

Spisovatel v hodinovém dokumentu Vybrat si smrt, který příští týden odvysílá televize BBC2, zobrazuje poslední dny a týdny s Peterem.

Kromě jeho příběhu se Pratchett ve snímku zabývá také tím, jaké jsou možnosti eutanazie v jednotlivých evropských zemích. Autor ve filmu zobrazuje i švýcarskou kliniku Dignitas. Tato organizace funguje od roku 1998 pod heslem „Důstojně žít, důstojně zemřít“.

Postupuje v souladu se švýcarským zákonem, který „asistovanou sebevraždu“ toleruje za podmínky, že pacient je schopen o tom sám rozhodnout a že je schopen udělat „poslední krok“ vedoucí k jeho smrti.

Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu
Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu

Sanytol je jedničkou u přípravků do kuchyně i koupelen, znáte ale dezinfekci na prádlo? Že ne? Zapojte se s námi do testování a vyzkoušejte novinku...