Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Důstojně žít, důstojně zemřít. Pratchett natočil obhajobu eutanazie

Magazín

  8:58
LONDÝN/PRAHA - Britský spisovatel Terry Pratchett, autor známé série fantasy příběhů o Zeměploše, natočil film o eutanazii. Od roku 2008 trpí Alzheimerovou nemocí a chce mít právo na dobrovolný odchod ze života.

Terry Pratchett foto: Reuters

„Snažil jsem se ve filmu ukázat příběh člověka, který má nevyléčitelnou nemoc a chce svůj život ukončit. Myslím, že pokud diváci uvidí, co ten pacient prožívá, bude jim jasnější, že by člověk měl mít tu možnost volby. Já osobně na eutanazii rozhodně nevidím nic špatného,“ sdělil Pratchett v rozhovoru pro britský deník The Guardian.

Spisovatel, který se proslavil především vytvářením příběhů o bájné Zeměploše, se již řadu let aktivně zapojuje do diskusí o eutanazii, která je v Británii nelegální.

Dokonce navrhl britským úřadům a justici zavedení speciálních soudů pro povolování eutanazie. Chce být přitom prvním, kdo podobný soud využije. Vloni začal Pratchett natáčet příběh britského pacienta Petera, který žil ve švýcarském Forchu, nedaleko Curychu.

Spisovatel v hodinovém dokumentu Vybrat si smrt, který příští týden odvysílá televize BBC2, zobrazuje poslední dny a týdny s Peterem.

Kromě jeho příběhu se Pratchett ve snímku zabývá také tím, jaké jsou možnosti eutanazie v jednotlivých evropských zemích. Autor ve filmu zobrazuje i švýcarskou kliniku Dignitas. Tato organizace funguje od roku 1998 pod heslem „Důstojně žít, důstojně zemřít“.

Postupuje v souladu se švýcarským zákonem, který „asistovanou sebevraždu“ toleruje za podmínky, že pacient je schopen o tom sám rozhodnout a že je schopen udělat „poslední krok“ vedoucí k jeho smrti.

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat