Pátek 6. srpna 2021, svátek má Oldřiška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dvě Jihoafričanky chtějí být uznány za Mandelovy nemanželské děti

Magazín

  18:30aktualizováno  18:41
JOHANNESBURG - Rodiny dvou žen, které chtějí být uznány za dcery zesnulého jihoafrického exprezidenta Nelsona Mandely, se obrátily na vykonavatele Mandelovy poslední vůle. Podle právníka Michaela Katze, jehož citovala agentura AP, jim nejde o peníze, ale o uznání příbuzenství.

Portrét zesnulého Nelsona Mandely zahalil budovu francouzského ministerstva zahraničí foto: Reuters

Vykonavatelé minulý týden zveřejnili Mandelovu poslední vůli. Mandela, který zemřel před dvěma měsíci ve věku 95 let, po sobě zanechal majetek v hodnotě kolem 46 milionů randů (přes 84 milionů Kč). V poslední vůli pamatoval na rodinu, spolupracovníky, na školy, kde se učil a studoval, a také na svou stranu Africký národní kongres.

Závěť zahrnuje rodiny jeho prvních dvou manželství, z nichž má na 30 potomků - dětí, vnuků i pravnuků. Do závěti jsou dále zahrnuty i děti jeho třetí a poslední manželky Gracy Machelové, která se za něj provdala, když mu bylo 80 let.

Čtěte také:

O nemanželských dětech se hovořilo dlouho

O tom, že měl v době, kdy byl ženatý se svou první ženou Evelyn Maseovou, také nemanželské děti, se hovoří už dlouho. Jde o 40. a 50. léta, kdy Mandela začínal pracovní kariéru a začal také organizovat odpor proti vládě bělošské menšiny.

Před sídlem vlády v jihoafrické metropoli Pretorii byla v odhalena nová, devět metrů vysoká bronzová socha nedávno zesnulého exprezidenta Nelsona Mandely.

Před sídlem vlády v jihoafrické metropoli Pretorii byla v odhalena nová, devět metrů vysoká bronzová socha nedávno zesnulého exprezidenta Nelsona Mandely.

Jednou z žen, která chce být uznána za jeho dceru, je podle jihoafrického listu The Star Onica Mothoaová. Ta prohlásila, že o dědictví jí nejde. Své příbuzenství chce dokázat testem DNA, který si už nechala provést. Druhou je Mpho Puleová, které by teď bylo 63 let, ale v roce 2009 zemřela. Před smrtí se prý marně pokoušela s Mandelou sejít. O tom, že je Mandelova nemanželská dcera, se prý dověděla v roce 1998 od babičky.

Podle Mandelovy nadace měl tento vůdce boje proti apartheidu šest dětí, z nichž tři už zemřely. Mothoaová ani Puleová mezi nimi uváděny nejsou. Obě se narodily v době Mandelova bouřlivého manželství s Maseovou. Mandela s ní měl čtyři děti a v roce 1958 se s ní rozvedl. Maseová, která zemřela před deseti lety, Mandelu vinila z nevěry.

"Vím, že mě rodina viní z vypočítavosti, ale já pouze chci, aby uznali, že Mandela byl můj otec. Žádné miliony nemohou nahradit uznání totožnosti. Je důležité, aby i mé děti a vnuci věděli, kdo jsou," řekla Mothoaová. K Mandelovi se prý marně snažila dostat loni, když byl hospitalizován.

Autoři: ,