Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vyhazov v době těhotenství platí. Emma Smetana prohrála soud s Novou

Lidé

  14:41aktualizováno  18:57
PRAHA - Městský soud v Praze 5 zamítl žalobu Emmy Smetana na televizi Nova. Bývalá moderátorka zpráv nesouhlasila s výpovědí, již dostala v roce 2016, neboť tou dobou byla těhotná. Odvolací tribunál se televize zastal, protože její někdejší zaměstnankyně nepodala žalobu včas. Změnil tak rozhodnutí soudu první instance, jenž dal za pravdu Smetaně.

Emma Smetana. foto:  Petr Topič, MAFRA

Nova se ke mně chovala jako podvodný prodejce nádobí, říká Emma Smetana k vítězství u soudu

„Náš senát změnil rozsudek soudu prvního stupně tak, že žalobu zamítl, a to proto, že na rozdíl od soudu prvního stupně jsme dospěli k závěru, že žaloba byla podaná opožděně po uplynutí zákonné dvouměsíční lhůty,“ cituje předsedu odvolacího senátu Reného Fischera server iDnes.cz, který s informací přišel jako první.

Prvoinstanční soud, jenž proběhl loni v květnu, se přiklonil na stranu Emmy Smetana, neboť dle slov jeho předsedy Petra Mouchy byla výpověď dána těhotné zaměstnankyni, a tím pádem neplatí. S takovým závěrem ovšem televize Nova nesouhlasila a s odvoláním nyní uspěla.

Emma Smetana.
Emma Smetana při natáčení filmu Sukničkáři.

Podle dřívějšího vyjádření Tomáše Vejsady, právního zástupce společnosti CET 21, která provozuje televizi Nova, skončil pracovní poměr moderátorky v televizi k 31. květnu 2016. Žalobu mohla bývalá zprávařka ze zákona podat do dvou měsíců po skončení poměru, tedy do konce července téhož roku. Učinila tak ale až v listopadu.

Televize záležitosti nechce komentovat, vyjádření Emmy Smetana najdete níže v boxu.

Bývalá moderátorka TV Nova Emma Smetana při uvádění zpráv.

V rozhovoru pro server Lidovky.cz moderátorka již dříve uvedla, že soud byl nutný, neboť se k ní Nova chovala jako podvodný prodejce předraženého nádobí.

„Rozsudek byl vyhlášen bez jednání, neboť pro to byly splněny zákonné podmínky a s tímto postupem obě strany souhlasily. To znamená, že jednání nebylo nařizováno, byl vyhlášen pouze rozsudek, který se vyhlašuje veřejně, nicméně při jeho vyhlašování nikdo přítomen nebyl,“ doplnil René Fischer pro iDnes.cz.

Vyjádření Emmy Smetana

U obvodního soudu jsme v květnu prokázali, že jsme k podání žaloby tazkvaně včas neměli žádný důvod. TV Nova se totiž do určité chvíle chovala tak, jako bych stále byla zaměstnankyní. Chodily mi platy a také jeden vytýkací dopis, v němž mi mimo jiné hrozí výpovědí. Napadlo by vás, že když vám zaměstnavatel hrozí výpovědí, tak že už ji dávno máte?  Evidentním záměrem televize bylo, uchlácholit mě v tom, abych nepodávala žalobu na neplatnost výpovědi. Po uplynutí lhůty, o které se domnívali, že je lhůtou pro podání žalovy, mi najednou oznámili, že pracovní poměr vlastně již dávno skončil. Chování TV Nova, která beze studu lže, bohužel vykazuje typické prvky arogance moci. Víc než cokoli je to trapné, ubohé a nízké. Soud v první instanci dal za pravdu mému právnímu zástupci Aleši Rozehnalovi, který toto jednání u soudu označil jako nemravné, lstivé, úskočné, vůči těhotné zaměstnankyni zákeřné. Opakuji své dřívější vyjádření, že TV Nova by si měla uvědomit, že není prodejcem nádobí, ale médiem, které by mělo mít nějakou společenskou odpovědnost a nechovat se jako hochštapler. Po doručení rozsudku s nejvyšší pravděpodobností podáme dovolání. Jde především o princip. O to, aby tady nevznikl nebezpečný precedens. Aby podobně nechutné zacházení ze strany zaměstnavatelů nepotkávalo další těhotné zaměstnankyně. Výklad zákoníku práce provedený Městským soudem by totiž například znamenal, že je v pořádku dát výpověď zaměstnanci, který v důsledku pracovního úrazu upadl do kómatu na dobu delší než dva měsíce. Navíc těhotenství ženy nemusí být ani ve lhůtě dvou měsíců od otěhotnění zjistitelné. Všichni tito zaměstnanci by pak podle Městského soudu neměli právo dovolat se svých práv, i když je výpověď očividně neplatná. Nemluvě o tom, že soud naprosto opominul právní zásadu, podle které nikdo nemůže těžit ze svého nepoctivého jednání.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!