Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Fascinují mě kdysi dominantní muži, kterým se život rozpadá pod rukama, říká režisér Omerzu

Olmo Omerzu | foto:  Petr Kozlík, MAFRA

Premium Rozhovor
Oceňovaný režisér Olmo Omerzu o novém filmu Atlas ptáků, covidovém natáčení s Miroslavem Donutilem a o tom, proč ho fascinují stárnoucí dominantní muži ztrácející půdu pod nohama.

Svými předchozími snímky jako Rodinný film nebo Všechno bude si vysloužil nálepku autora věnujícího se hlavně dospívajícím hrdinům. Tu ale scenárista a režisér Olmo Omerzu právem nemá moc rád: jeho filmy jsou totiž daleko komplexnější. Ve svých nových titulech Atlas ptáků a Poslední den patriarchátu se přemýšlivý rodák z Lublaně věnuje mimo jiné kdysi dominantním, nyní zestárlým mužům, kteří bezmocně sledují, jak se jim svět změnil před očima. Atlas ptáků se strhujícími hereckými výkony Miroslava Donutila a Aleny Mihulové nedávno soutěžil na festivalu v Karlových Varech a právě teď vstupuje do kin.

Jen málokdo má dva filmy po sobě v hlavní soutěži karlovarského festivalu. Jaký to byl pocit se tam po snímku Všechno bude vrátit?
Když jsem se dozvěděl, že byl Atlas ptáků zařazen do soutěže, měl jsem velikou radost! Festival ve Varech má v mém životě velmi drahé a speciální místo, a to nejen kvůli ceně za režii, kterou jsem tam získal s Všechno bude. Promítání ve velkém sále v Thermalu, který ma kapacitu přes tisíc diváků, je výjimečné. Zažít po premiéře našeho filmu potlesk ve stoje byl neuvěřitelný zážitek, tím spíš, že přišel po lockdownu.

Předplatné nyní 3 měsíce jen za 1 Kč
Akční nabídka první 3 měsíce za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků. *Platí jen pro nové uživatele.
Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat