Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fenomén Murakami. Japonský spisovatel slaví 65. narozeniny

Lidé

  6:30
KJÓTO/ PRAHA - Mnoho jeho románů má hudební námět a názvy odkazující ke klasické hudbě. Japonský spisovatel Haruki Murakami, který dnes slaví pětašedesátiny, píše romány, co byly již přeloženy do více než dvaceti jazyků. A v literárním světě se hovoří o fenoménu Murakami. Kromě nich vydal i několik sbírek povídek a literatury faktu.

Spisovatel Haruki Murakami foto: archiv MAFRA - David Port

Hned první román Slyš vítr zpívat, který vyšel v roce 1979, mu vynesl japonskou literární cenou Gunzo pro začínající autory. Za třetí román Hon na ovci získal roku 1982 Nomovu cenu pro talentované autory. V roce 1987 vyšel román Norské dřevo, kterého se jen v Japonsku prodalo přes čtyři miliony výtisků. Podobný úspěch sklidila i další díla.

ČTĚTE TAKÉ:

Do japonštiny přeložil Murakami některá díla F.S. Fitzgeralda, Johna Irvinga, Trumana Capoteho a Raymonda Carvera. A v říjnu 2006 obdržel cenu Franze Kafky. Je také náruživým běžcem maratonu.

Laureát Ceny Franze Kafky Haruki Murakami je favoritem Nobelovy ceny za literaturu

Narodil se v Kjótu, ale většinu mládí strávil v Kóbe. Jeho otec byl synem buddhistického mnicha, oba rodiče vyučovali japonskou literaturu. Murakami vyrůstal pod vlivem západní kultury, zvláště hudby a tvorby amerických spisovatelů Kurta Vonneguta či Richarda Brautigana.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat