Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Renč utržený ze řetězu: ostrého filmového kritika označil za idiota

Lidé

  15:09
PRAHA - Režisér Filip Renč se opřel do filmového kritika Kamila Fily. Stalo se tak v rámci natáčení pořadu Českého rozhlasu Zaostřeno, kde ho právě Fila kritizoval kvůli rasistickému zobrazování cizinců v televizním seriálu Sanitka 2.

Režisér Filip Renč. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Renčovy urážky na adresu redaktora Respektu Kamila Fily padaly při natáčení pořadu, jehož tématem bylo zobrazování cizinců ve filmech a seriálech.

Režisér se účastnil debaty po telefonu. V jednu chvíli se neudržel a došlo k hádce, během které Filu verbálně napadl a označil za idiota. Kdyby s ním prý byl ve studiu, dal by mu "do držky". Zprávu přinesl server IHNED.cz.

Renč vs. Fila

Avšak vášně ani po týdnu nevychladly a Renč mluví o Filovi obdobně, jako v rozhlase. "Netušil jsem, že je Fila takový agresivní hlupák. Je mi nepříjemné, že se to bude vysílat," řekl serveru Lidovky.cz Filip Renč. "Já se celou dobu jen bránil. Prý co točím, proč to točím, jak to točím. Udělal jsem rozhovor s úplným idiotem," dodal.

Kdo je Kamil Fila?

(* 1980) Vystudoval Teorii a dějiny filmu a audiovizuální kultury na MU v Brně. Působil v několika internetových periodicích (Inzine, Renaultrevue, Filmpub, Filmweb, Moviezone) a přispíval do několika alternativních kulturních časopisů (Živel, Tamto, Film a doba). Od roku 2003 byl externistou filmového měsíčníku Cinema. Od roku 2008 působil v redakci Aktuálně.cz. Do redakce Respekt nastoupil v dubnu 2012.V současnosti je, mimo jiné, redaktorem dvouměsíčníku pro moderní cinefily Cinepur a filmový pedagog (VOŠP, FF MU, FAMU).

Pustil se i do samotného vysílání. "Ten pořad se mi nelíbí, je špatný. Debata byla jednostranně vedená proti mně," postěžoval si i na adresu moderátorky Daniely Vrbové.

Kamil Fila tvrdí, že se Renč rozčiloval přehnaně. "Pan Renč hodně utíkal od otázek, neposlouchal nás, když jsme na něho mluvili," řekl pro server Lidovky.cz. Tvrdí, že závěrečný výbuch předvedl Renč úplně bez kontextu. "On byl napružený od první chvíle a dusil to v sobě. Chytil se první věty, kterou jsem řekl, tu si pamatoval dvacet minut a na konci mi ji vmetl do tváře," poznamenal Fila.

Sestříhání rozhovoru

Renč zároveň nesouhlasí s rozhodnutím vedení ČRo odvysílat sestříhanou verzi pořadu. Domnívá se, že pokud bude sestříhán, budou jeho slova nejspíše vytržena z kontextu. Vedení rozhlasu na Renčův požadavek nepřistoupilo, jelikož tak nečiní ani při ostatních vysíláních.

ČTĚTE TAKÉ

"Já už se žádných rozhovorů zúčastňovat nebudu a po telefonu už vůbec ne. Já nemám zapotřebí se takových debat zúčastňovat, mně to k ničemu není," reagoval pro Lidovky.cz na rozhodnutí Filip Renč.

Rozhovor si bude možné poslechnout tuto sobotu v 18:40 na ČRo Plus.

Kdo je Filip Renč?

U filmu začínal jako dětský herec, po absolvování gymnázia studoval katedru dokumentární tvorby na pražské FAMU. Je autorem filmů Requiem pro panenku, Rebelové, Román pro Ženy nebo Hlídač č. 47. Stál za kontroverzní reklamní kampaní Nemyslíš-Zaplatíš! či videoklipy k písním Láska je Láska (Lucie Bílá) nebo Medvídek (Lucie).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!