Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stephen Hawking se podívá do vesmíru. V kosmické lodi miliardáře Bransona

Magazín

  17:09
LONDÝN - Slavný fyzik Stephen Hawking se chystá do vesmíru. Pravděpodobně nejznámější kosmolog se tak poprvé podívá do míst, která celý život studuje teoreticky. Dostal nabídku od amerického miliardáře Richard Bransona a „okamžitě řekl ano“.

Stephen Hawking foto: Reuters

Stephen Hawking řekl v pondělním rozhovoru pořadu Good Morning Britain pro stanici ITV, že „ani nesnil, že by se mohl někdy podívat do vesmíru“. „Když mi Richard Branson nabídl místo ve Virgin Galactic, řekl jsem okamžitě ano,“ řekl.

Společnost Virgin Galactic, kterou britský podnikatel Branson vlastní, plánuje již v dohledné době vysílat turistické lety do vesmíru pro komerční účely. Branson chtěl uskutečnit první komerční let již v roce 2009, ale kvůli řetězci problémů jej musel odložit. Naposledy kvůli havárii prototypu vesmírné rakety SpaceShipTwo v roce 2014, která si vyžádala život jednoho ze dvou pilotů na palubě.

Richard Branson stojí před vesmírnou raketou SpaceShipTwo.

Richard Branson stojí před vesmírnou raketou SpaceShipTwo.

Hawking se ve zmíněném rozhovoru také rozmluvil o Donaldovi Trumpovi a britském předsedovi opoziční Labouristické strany Jeremy Corbynovi.

„Trump byl zvolen lidmi, kteří revoltovali proti globalizaci a byli zklamaní z vládnoucích elit. Jeho priorita bude uspokojovat své voličstvo, které není ani liberální, ani příliš dobře informované“ řekl o Trumpovi Hawking.

O Corbynovi řekl, že je škoda, že ho média vykreslila jako levicového extremistu, když k tomu má daleko. Přesto prý bude pětasedmdesátiletý fyzik dál volit Labouristy.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat