130 let
Paralelní polis

Paralelní polis | foto: Ztohoven

Rozhovor

Ztohoven otevírají stát ve státě. Prvními obyvateli budou hackeři a umělci

Lidé
  •   11:49
Digitální měna bitcoin i prostor pro hackery. Takové bude místo, které má odrážet změny ve společnosti, především ty, které přinášejí nové technologie. Paralelní polis je novým projektem skupiny Ztohoven.

O co vlastně jde? „Paralelní polis bude fungovat každý den, a to hlavně díky provozu bitcoinové kavárny a knihovny a hubu, neboli sdílené kanceláři. Provozem chceme ukázat, jak v reálném životě praktikovat svou nezávislost. Například tím, že budeme pracovat pouze s kryptoměnami a kdo si bude chtít dát v kavárně kávu, bude si muset pořídit digitální měnu,“ říká pro server Lidovky.cz jeden z členů umělecké skupiny Petr Žílka.

Lidovky.cz: Proč jste se rozhodli vytvořit institut Paralelní polis?
Paralelní polis je výsledkem tříleté spolupráce s hackery, kteří přirozeně vplynuli do skupiny a ovlivnili její další směr. V posledním roce jsme intenzívně uvažovali o založení pražského hackerspace, který by se zaměřil na společensko-politický přesah nových technologií a jejich využití jako nástroje osvobození od státní kontroly nad našimi soukromými záležitostmi. Chceme upozornit, že fungující technologie jako je bitcoin nebo anonymizační nástroje umožňují uplatňování našich svobod nezávisle na státní moci a vytváří tak paralelu ke stávajícímu zřízení.

Lidovky.cz: Při pojmenování institutu jste si vypůjčili nápad filozofa, signatáře Charty 77 a polistopadového poslance a senátora Václava Bendy. Proč?
Nechtěli jsme vytvářet novou teorii, když je možné navázat na diktaturní realitou prověřený koncept. Benda pojmenoval v obecné rovině to, co praktikoval disent v 70. a 80. letech. Ti, kdo chtěli žít svobodně, mohli využívat tehdejší způsoby, jak se bránit autoritářským praktikám komunistů - ať už šířením samizdatu, provozováním tzv. druhé kultury, bytovými semináři nebo tvorbou komunitní ekonomiky. Poukazujeme na to, že autoritářské tendence se začínají do našich svobod zakousávat i dnes, ale máme už mnohem účinnější možnosti, jak jim vzdorovat - svobodný internet, decentralizované měny jako je Bitcoin, anonymizační nástroje, které brání sledování pohybu na internetu, možnosti šifrované komunikace a další.   

Ztohoven

Skupina Ztohoven je svými intervencemi do veřejného prostoru už proslulá. Nejznámější je akce Mediální realita, při které se napojili do televizního vysílání se simulovaným atomovým výbuchem. Za dílo získali cenu od Národní galerie v Praze, ale také se dostali do konfliktu se zákonem. S hackery spolupracovali, když rozesílali politikům sms o Morální reformě. Před dvěma lety skupina nachystala na svou výstavu Kartografie naděje v centru DOX velkou tabuli, na níž jsou čísla na všechny poslance, tedy i na premiéra Nečase a některé ministry. Na čestném místě uprostřed je číslo mobilu prezidenta Václava Klause.

Lidovky.cz: Jak bude vlastně Paralelní polis fungovat? A pro koho?
Bude fungovat každý den, a to hlavně díky provozu bitcoinové kavárny a knihovny a hubu, neboli sdílené kanceláři. Provozem chceme ukázat, jak v reálném životě praktikovat svou nezávislost. Například tím, že budeme pracovat pouze s kryptoměnami a kdo si bude chtít dát v kavárně kávu, bude si muset pořídit bitcoin, na což zde bude vyškolený personál i způsoby, jak si bitcoin snadno opatřit. Hlavním místem ale bude hackerspace fungující na členském principu, který by svým programem otevřeným veřejnosti měl být vzdělávacím a vývojovým centrem, kam budeme zvát hosty z různých oblastí vědy, umění a technologií. Koncentrovanou ukázkou fungování bude Hackers Congress Paralelní polis 2014, který proběhne příští víkend a přijede na něj řada zahraničních hostů, kteří zosobňují progres, který chceme podporovat.

Lidovky.cz: Spolupráci s hackery máte již vyzkoušenou. Jejich "fungování" v prostoru jistě vzbudí kontroverzi? Jste na ni připraveni?
Termín hacker je spojován výhradně s negativním obrazem zločince, který krade data nebo peníze. Hackerská scéna je přitom velice široká a vděčíme jí za mnohé inovace, které vstoupily do každodenního života. Hacker je člověk, který má zájem a jisté zdatnosti v oblasti technologií a hledá pro ně jiné využití nebo jejich vylepšení. Když tím škodí, říká se mu cracker nebo také black hat. My chceme koncentrovat a podněcovat hackery, kteří mají zájem o společensko-politický přesah těchto technologií.

Lidovky.cz: Zřekli jste se jakékoli finanční podpory státu, kdo tedy institut a jeho otevření financuje?
Naším principem je dobrovolná účast - proto nemůžeme přijmout peníze jiných (daňových poplatníků), kteří nemají právo o svých penězích rozhodovat a navíc od nich byly tyto peníze získány pod hrozbou násilí. Finanční podporu tedy přijímáme od členů Paralelní polis a speciálně zřízené rady donátorů, která je inspirovaná strukturou amerických neziskových organizací - tzn. že soukromé osoby, které mohou být osobním přínosem projektu, platí za své členství v radě všechny stejnou částku.  V budoucnu očekáváme, že bude provoz projektu financován čistě z kryptoměn, které vydělá provoz hub a kavárny. Dary by pak měly podporovat projekty vznikající na půdě hackerspace.

Lidovky.cz: Mimo jiné se má Paralelní polis věnovat změnám ve společnosti, které do ni vnášejí nové technologie a internetová komunikace či kontrola státu. Je vidět, že vás projekt jako skupinu posouvá. Kam směřujete?
Směřujeme k mnohem hlubší mezioborové spolupráci. Umělecký projekt v podobě instituce, která dlouhodobě bude vzbuzovat ve společnosti otázky, považujeme nyní za přirozený vývoj skupiny, u kterého ale nelze odhadnout, kam dospěje. Jako u všech předchozích projektů platí, že to podstatné se děje až v reakci na projekt a to je také to, co určuje další směr.

Autor: ape