Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Havel 80: Bez loga OF to podle Havla nemuselo být sametové, říká jeho autor Šťastný

Magazín

  5:00
PRAHA - Pavel Šťastný je známý jako autor loga Občanského fóra (OF). Když se poprvé setkal s Václavem Havlem, řekl mu tehdejší prezident, že logo má v sobě mnoho pozitivní energie a pomohlo tomu, že revoluce byla sametová.

Pavel Štastný, autor loga Občanského fóra. foto: soukromý archiv Pavla Šťastného

Málokdy si designér v životě řekne, že jeho dílo má smysl. Já si to poprvé řekl, když jsem stál pod tribunou, odkud na nás mával Václav Havel a za ním bylo moje studentské logo OF. Václav Havel byl pro mne dlouhou dobu mytickou osobou. Většinou jsem všechny záležitosti okolo loga OF a dalších prací řešil s jeho bratrem Ivanem a dalšími lidmi z Koordinačního centra, ale s Václavem jsme se stále míjeli.

Václav Havel na Občanském fóru. Autorem loga Občanského fóra je Pavel Šťastný....

Václav Havel na Občanském fóru.

Jednoho dne za mnou přijel restaurátor Tonda Oplt, který byl mojí spojkou, se slovy: „Pojď, pojedeme na Hrad.“ Se starým dalekohledem v podpaždí jsme prošli až do prezidentské kanceláře. Václav nás přivítal s nadšením: „To je skvělé, že už je ten dalekohled zrestaurovaný! Chci se často dívat na lidi po Praze. Nechci nikdy ztratit s lidmi kontakt, to je největší nebezpečí funkce. A vám děkuju za logo, má v sobě pozitivní energii. Bez něj by možná nebyla ta doba tak sametová.

Vývoj loga Občanského fóra od jeho založení po současnost. Autorem je Pavel...

Jak by se nejspíš vyvíjelo logo Občanského fóra. Autorem je Pavel Šťastný.

Autor: