Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Havel 80: Havel mi poslal z vězení popelník z chleba, popisuje spisovatel Tobiáš Jirous

Magazín

  5:00
PRAHA - Spisovatel a DJ Tobiáš Jirous si s Václavem Havlem vyměnili několik cenných předmětů. Jirous posílal Havlovi do vězení namalované slony pro štěstí. Havel se mu za to odvděčil muklovským dílkem. A sice popelníkem z chleba.

Václav Havel společně se spisovatelem a hudebníkem Tobiášem Jirousem (vlevo). foto: Bohdan Holomníček

Náš vztah byl ze začátku osmdesátých let jednostranně korespondenční. Václav psal z vězení dopisy a já k Olžiným odpovědím přikládal kresby slonů. Ty slony je potřeba vysvětlit.

Dozvěděl jsem se tehdy, že sloni přinášejí štěstí. Tudíž do kriminálu nemělo cenu vůbec nic jiného vymýšlet. Nevím, zda měl o slonech stejnou informaci, ale na jejich hojný výskyt ve své cele si nikdy nepostěžoval. Co se však po několika měsících sloní korespondence stalo, zaskočilo i mě samotného. Václav mi po Olze poslal dárek na revanš.

Kresba popelníku – Tobiáš Jirous.

Kresba popelníku – Tobiáš Jirous.

Zabalený v papíru vypadal ten předmět jako malá hračka do dlaně, ale po rozbalení se ukázalo, že je to krásná muklovská práce. Z rozžvýkaných kuliček chleba vymodelovaný popelník. Něco tak materiálově odpudivého a přitom zvláštního jsem ještě nikdy v ruce nedržel. Dnes bych si takovou věc uložil do bankovní schránky, ale tehdy jsem si s ní jen hrál a po čase ji rozbil, jak už to u dětí chodí.

Autor: