Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Havel 80: Havel nám radil, abychom si nepůjčovali velké knihy, říká Jan Schneider

Magazín

  5:00
PRAHA - Publicista a signatář Charty 77 Jan Schneider, který byla také spolupracovníkem hudební skupiny The Plastic People of the Universe, vzpomíná na Václava Havla jako na literárního kritika. „Jeho rada byla, že si nemáme půjčovat velké knihy,“ řekl Schneider.

Jan Schneider foto: Česká pozice

Jednomu mému kamarádovi půjčila jedna disidentská spisovatelka svůj poslední román. Řekla mu, že by byla ráda, kdyby jí řekl, jak se mu kniha líbila, až ji bude vracet. Kamarádovi se román nelíbil, ale nechtěl jí to říci tak úplně natvrdo. Při jedné příležitosti ho napadlo zeptat se Václava Havla, spisovatelčina dobrého známého, co dělat v takové situaci.

Václav mu řekl, že ten problém dobře zná. On že ho řešívá tak, že si počká, až jde spisovatelka ráno nakoupit a pro noviny, a rychle jí zabalenou knihu vsune do schránky s omluvou, že ji bohužel nezastihl. Kamarád zesmutněl, protože kniha, kterou si půjčil, se evidentně do poštovní schránky vejít nemohla. „Nemáš si půjčovat tak velké knihy,“ znělo finální poučení rozřehtaného Václava Havla.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat