Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Havel 80: Havel se snažil pochopit atom. Navíc se smíchem, říká Drábová

Magazín

  5:00
PRAHA - Jaderná fyzička a dlouholetá předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová ve vzpomíná na Havlovu reakci na Temelín. „Když to dokážeme uhlídat, zabírá to tak málo místa, že je to mnohem lepší než ta uhelná monstra v severních Čechách,“ popisuje reakci tehdejšího prezidenta při přeletu nad Temelínem.

Dana Drábová foto:  Michal Šula, MAFRA

Václav Havel bývá považován za bojovníka proti jaderným elektrárnám a proti Temelínu zvláště. Jednou mne pozval na pivo a kus řeči do zahradního domku na Pražském hradě. V kanceláři prezidenta by mu prý pivo nedovolili. Místo plánované půlhodiny jsme si vykládali asi třikrát tak dlouho.

Mimo jiné o tom, jaký měl zážitek, když při cestě vrtulníkem z Českých Budějovic do Prahy požádal o povolení přeletu nad elektrárnou. „Když to dokážeme uhlídat, zabírá to tak málo místa, že je to mnohem lepší než ta uhelná monstra v severních Čechách,“ řekl. A pak jsme se bavili o tom, jestli je to, co lidé dovedou vymyslet, a je tím pádem možné, také vždycky moudré.

A co může způsobit technika v rukách zpupného a málo moudrého člověka. Mám na pana prezidenta hodně vzpomínek, všechny dobré, ale tahle je nejsilnější. Byla to ukázka jeho obrovské tolerance, snášenlivosti a snahy pochopit. Navíc se smíchem.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!