Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Havel 80: Jak si šel Havel ‚vyřídit účty‘ s ředitelem Novy Železným, vzpomíná Fischerová

Magazín

  5:00
PRAHA - Herečka Táňa Fischerová byla osobní přítelkyní Václava Havla. Ráda vzpomíná na utajovanou svatbu manželů Havlových i na humor, s jakým si šel Havel vyřídit své účty s tehdejším ředitelem televize Nova Vladimírem Železným.

Táňa Fischerová foto: Lidové noviny

Zážitek, který nic nepřekoná, byla utajovaná svatba Václava s Dášou. Tehdejší unikání novinářům a celý ten den mi zůstávají v paměti jako výjev z nějaké jeho absurdní hry. Ale možná o jeho hravé povaze vypovídá jiná historka.

80 let od narození Václava Havla

Možná si už tolik lidí nepamatuje, jak je oba pronásledovala tehdejší televize Nova se svým ředitelem, mocným Vladimírem Železným. Ztrpčovalo mu to život a rozhodně z toho nebyl šťastný. Byla jsem pozvána Václavem a Dášou na oběd, a když jsme se vraceli, narazili jsme na dům, který byl deklarován jako galerie Vladimíra Železného.

Táňa Fischerová přišla vhodit hlas svému kandidátovi. Byl jím buď Dientsbier nebo Roithová.
Táňa Fischerová a Přemysl Sobotka

Václav se rozhodl, že se tam půjdeme podívat na obrazy, a vytrvale zvonil na zvonek. Dům byl neprodyšně uzavřen a samozřejmě nebylo možné se do něj dostat. Pravděpodobně jsme byli sledováni jeho lidmi.

Druhý den z toho byla přední zpráva. Vypadalo to, že si s ním šel vyřídit své účty, a myslím, že právě to Václav chtěl. Václav se dokázal vždy s humorem a odvahou vypořádávat s obtížemi a byl to přesný obraz jeho smyslu pro absurdní situace.

Autor: