Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Havel 80: K propojení Jeleního příkopu jsem byl nejdřív skeptický, říká galerista Merta

Magazín

  5:00
PRAHA - V devadesátých letech byl Dan Merta kurátorem výstavního programu na Pražském hradu, dnes vede Galerii Jaroslava Fragnera. Podle něj představovaly „devadesátky“ kulturní renesanci. „Václav Havel pokračoval v příběhu rudolfínské doby,“ říká.

Ředitel Galerie Jaroslava Fragnera Dan Merta. foto: Galerie Jaroslava Fragnera

I když se v roce 1994 už na Hradě nejezdilo na koloběžkách, pořád zde vládla atmosféra místa, které bylo v 90. letech významným centrem umění. Václav Havel pokračoval v příběhu rudolfínské doby a ikony světového kulturního provozu s nadšením přijímaly jeho pozvání na koncerty či výstavy.

V té době Pražský hrad pořádal výstavy a projekty, které do dnešního dne nebyly v Praze a České republice překonány. Bylo to úžasné období, které ovlivnilo můj profesní život, jenž byl následně s Václavem Havlem spojen i v rámci Ceny Jindřicha Chalupeckého, kterou spoluzakládal.

Co bych však z éry Václava Havla při správě hradního areálu vyzdvihl nejvíce, je myšlenka spojení Dolního a Horního Jeleního příkopu průchodem pod Prašným mostem. Prvotně jsem byl velmi skeptický, zdálo se mi, že jsou to „vyhozené peníze“. Dnes musím říci, že i díky projektu architekta Josefa Pleskota vznikl opus rovný dílům Josipa Plečnika.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat