Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Havel 80: Nutili jsme Havla, aby se více hýbal, vzpomíná kdysi nejmladší poslanec

Magazín

  5:00
PRAHA - Personalista, studentský aktivista z roku 1989 a nejmladší poslanec Federálního shromáždění Jan Bubeník vzpomínal, jak jako medik chtěl přimět Václava Havla, aby se více věnoval svému zdraví a začal cvičit.

Jan Bubeník s přáteli daroval Havlovi sportovní vybavení, „aby dlouho vydržel“. foto: Jan Bubeník

V listopadu 1989 jsem byl studentem 4. ročníku Fakulty dětského lékařství UK a posléze se stal nejmladším poslancem Federálního shromáždění. Občas jsem byl pozván, abych se zúčastnil cest pana prezidenta, a tak jsem měl možnost ho trochu lépe poznat.

Nebylo žádným tajemstvím, že měl tak trochu bohémský životní styl. S kolegy mediky jsme se jednou bavili o tom, že by se pan prezident potřeboval začít hýbat, aby nám dlouho vydržel. Tak jsme s přáteli sehnali sportovní oblečení a vybavení a vydali se na jaře 1990 na Hrad a zkusili mu promluvit do duše ohledně pohybu a životního stylu.

Střídali jsme se se současným kardinálem Dominikem Dukou. Pan prezident si s námi mile pohovořil a připustil, že by se měl více hýbat, ale podle mých informací nakonec ‚poslal’ sportovní vybavení dál.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...