Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Havel 80: Měl jsem sepsat Vaškův majetek. Zadržela mě kvůli tomu policie, říká Marhoul

Lidé

  5:00
PRAHA - Režisér, producent Václav Marhoul byl dobrým přítelem Václava Havla. Ten mu dokonce zadal úkol, aby sepsal veškerý jeho majetek. Marhoul, který tento úkol přijal, byl kvůli tomu zadržen policií a vyslýchán.

Václav Marhoul foto: MAFRA – MICHAL ŠULA

Havlovo pověření pro Václava Marhoula.

Vašek, aspoň dle mé zkušenosti, se nikdy o svůj majetek vlastně ani moc nezajímal. Nicméně v roce 1997 byl svojí druhou ženou Dášou přemluven k tomu, aby se do této oblasti vneslo světlo a pořádek. A tak mně zavolal, vše mně vysvětlil a já onen úkol přijal. Věřil, že vše zjistím, utřídím, vyhodnotím a vyvodím patřičné závěry.

80 let od narození Václava Havla

O což jsem se další čtyři měsíce snažil (než jsem mu vše v podobě celkem tlusté zprávy ve formátu A4 na Hrádečku předal). Překážky někdy byly nemalé. Dodnes mám v živé paměti situaci, kdy jsem se dostavil do České národní banky a dožadoval se toho, že chci vidět všechny stavy a pohyby na účtech pana prezidenta.

Načež jsem byl zadržen, poté odveden a následně (už za asistence policie) podroben výslechu. Výsledkem pak bylo ujištění se všech přítomných, že sepsat takové pověření může napadnout jen a jen Václava Havla. Za sebe dodávám – souhlas. I proto jsem ho měl tak rád.

Václav Marhoul
Václav Marhoul
Autor: