• schránka
  • Přihlásit Můj účet
Pražský advokát Tomáš Sokol.

Pražský advokát Tomáš Sokol. | foto: Lidové noviny

Havel 80: S Havlem jsme obešli několik služeben VB, byl jak zjevení, říká advokát Sokol

Magazín
  •   5:00
PRAHA - Právník a ministr vnitra v letech 1990–1992 Tomáš Sokol vzpomíná na to, jak společně s Václavem Havlem obešli několik pražských služeben tehdejší Veřejné bezpečnosti. „Tehdy to, že se někdo jako prezident Havel zajímá o řadové policisty, a dokonce je navštívil, mělo dost velký význam,“ říká Sokol.

Po roce 1990 měli policisté, tehdy příslušníci Veřejné bezpečnosti, dost zdevastované sebevědomí, což se mi jako tehdejšímu ministru vnitra ČR příliš nelíbilo. Nevím už, jakým trikem se mi podařilo získat pana prezidenta Václava Havla ke krátké a neohlášené obchůzce po služebnách VB.

A tak jsme v předjaří roku 1991 po osmé večer vyrazili. Už si toho moc nepamatuji, tuším, že jsme byli na Hlavním nádraží, určitě v Krakovské a snad i jinde. Noční zjevení prezidenta republiky na obvodní vachcimře byl pro hlídkaře naprostý šok. Leč pan prezident se choval vlídně, zajímal se o jejich práci a stručně řečeno zanechal nejvýš příznivý dojem. Ten se pak služebními cestami šířil po celé republice. Z dnešního pohledu je to samozřejmě prkotina. Ale tehdy to, že se někdo jako prezident Havel zajímá o řadové policisty, a dokonce je navštívil, mělo dost velký význam.

Autor: