Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Havel 80: S Havlem jsme spolu poprvé fárali, vzpomíná diplomat Schneider

Lidé

  5:00
PRAHA - Jiří Schneider, velvyslanec v Izraeli v letech 1995–1998 a výkonný ředitel Aspen Institute, vzpomínal na návštěvu Ostravska v lednu roku 1990, kdy se společně s Václavem Havlem spustil do útrob dolu Paskov.

Jiří Schneider foto: Richard CortésČeská pozice

První domácí cesta Václava Havla jako prezidenta vede 3. ledna 1990 na Ostravsko. Z první zahraniční cesty do Německa přilétá, aby rudému koutu republiky symbolicky ukázal začátek nové éry. Nezapomenu ten kontrast: dopoledne ho vítám na přeplněném místeckém náměstí, a za pár hodin jdu mlčky za ním několik set metrů pod zemí.

Jeden z jeho bývalých spoluvězňů z Heřmanic ho přesvědčil, aby ještě před odletem do Prahy sfáral za horníky do Dolu Paskov. Když se vracíme k důlnímu výtahu, je unavený a je rád, že na něj aspoň chvilku nikdo nemluví. Jen se na sebe občas podíváme. Vracím se domů pozdě, žena se o mě bojí, kde jsme tak dlouho byli. Hned ve dveřích hlásím: „Byli jsme ještě neplánovaně v dole.“ Chtěl jsem mu něco říct, ale pak jsme tam jen mlčeli. Myslím, že jsme tehdy oba fárali poprvé.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!