Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Havel 80: Žehlil jsem mu sako, a pak mu namluvil, že je z čistírny, říká mluvčí Krafl

Magazín

  5:00
PRAHA - Martin Krafl byl vedoucím tiskové služby Václava Havla v letech 1996–2003. S prezidentem Havlem měl úsměvnou příhodu, kdy narychlilo vyčistil Havlovo sako a celou věc zaonačil tak, aby to vypadalo jako práce čistírny. Svoji improvizaci přiznal Krafl až po deseti letech.

Martin Krafl (vlevo) foto: soukromý archiv Martin Krafla

Stalo se to 4. května 1998 během prezidentovy hospitalizace na Univerzitní klinice v Innsbrucku. Když bylo prezidentovi lépe, měl předstoupit před tisk. Jako dramatik si obvykle všechno do detailů naplánoval – k jeho scénáři jsem vytvořil „minutovník“, tedy rozpis tiskové konference minutu po minutě.

Na Hradě by mu k tomu protokol doporučil i oblečení. V Innsbrucku mi najednou říká: „Vy jste mi neřekl, co na sebe!“ Museli jsme vycházet z toho mála, co v nemocnici měl. Po ruce bylo černé triko, ke kterému paní Havlová připravila sportovní tvídové sako. Ale pan prezident pravil, že si ho nemůže obléct – není vyčištěné!

Popadl jsem sako a zašel za „duší“ chirurgické části innsbrucké kliniky, českou zdravotní sestrou Alenou Etlovou. Takový maminkovský typ, ráno vám uvaří kafe, obletuje vás a hlavně mluvila česky. „Moc prosím, zajeďte taxíkem do nějaké expres čistírny, já mám spoustu práce s přípravou té tiskovky!“ Opáčila, že expres čištění trvá devadesát minut, že na to mám zapomenout.

Loučení Václava Havla s prezidentským mandátem v roce 2003 (Martin Krafl druhý...

Loučení Václava Havla s prezidentským mandátem v roce 2003 (Martin Krafl druhý zleva).

Čistili jsme tedy sami! Sjeli jsme do suterénní nemocniční prádelny, tam jsme sako vykartáčovali a pak popadli žehličku – já žehlil, Alenka sako přidržovala a sháněla igelitový sáček na jeho přebal. Jakože z čistírny. Naštěstí jedna její kolegyně ten den vyzvedla v čistírně svou sukni a igelit obětovala. Pak říkám, že tomu něco chybí, není tam cedulka! Vzal jsem fix a na přišpendlený kus papíru napsal odhadem pár desítek šilinků – co to asi mohlo stát?

Tu cifru už jsem zapomněl. Když jsem prezidentovi sako přinesl, třásl jsem se jako osika. Ale prezident řekl, že „to je bezvadné, jak rychlé a spolehlivé tu mají čistírny“. Paní Dagmar to samozřejmě poznala, ale neprozradila mě. Přiznal jsem se mu před deseti lety – byl to můj dárek k jeho sedmdesátinám.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat