Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Havel 80: Žehlil jsem mu sako, a pak mu namluvil, že je z čistírny, říká mluvčí Krafl

Magazín

  5:00
PRAHA - Martin Krafl byl vedoucím tiskové služby Václava Havla v letech 1996–2003. S prezidentem Havlem měl úsměvnou příhodu, kdy narychlilo vyčistil Havlovo sako a celou věc zaonačil tak, aby to vypadalo jako práce čistírny. Svoji improvizaci přiznal Krafl až po deseti letech.

Martin Krafl (vlevo) foto: soukromý archiv Martin Krafla

Stalo se to 4. května 1998 během prezidentovy hospitalizace na Univerzitní klinice v Innsbrucku. Když bylo prezidentovi lépe, měl předstoupit před tisk. Jako dramatik si obvykle všechno do detailů naplánoval – k jeho scénáři jsem vytvořil „minutovník“, tedy rozpis tiskové konference minutu po minutě.

Na Hradě by mu k tomu protokol doporučil i oblečení. V Innsbrucku mi najednou říká: „Vy jste mi neřekl, co na sebe!“ Museli jsme vycházet z toho mála, co v nemocnici měl. Po ruce bylo černé triko, ke kterému paní Havlová připravila sportovní tvídové sako. Ale pan prezident pravil, že si ho nemůže obléct – není vyčištěné!

Popadl jsem sako a zašel za „duší“ chirurgické části innsbrucké kliniky, českou zdravotní sestrou Alenou Etlovou. Takový maminkovský typ, ráno vám uvaří kafe, obletuje vás a hlavně mluvila česky. „Moc prosím, zajeďte taxíkem do nějaké expres čistírny, já mám spoustu práce s přípravou té tiskovky!“ Opáčila, že expres čištění trvá devadesát minut, že na to mám zapomenout.

Loučení Václava Havla s prezidentským mandátem v roce 2003 (Martin Krafl druhý...

Loučení Václava Havla s prezidentským mandátem v roce 2003 (Martin Krafl druhý zleva).

Čistili jsme tedy sami! Sjeli jsme do suterénní nemocniční prádelny, tam jsme sako vykartáčovali a pak popadli žehličku – já žehlil, Alenka sako přidržovala a sháněla igelitový sáček na jeho přebal. Jakože z čistírny. Naštěstí jedna její kolegyně ten den vyzvedla v čistírně svou sukni a igelit obětovala. Pak říkám, že tomu něco chybí, není tam cedulka! Vzal jsem fix a na přišpendlený kus papíru napsal odhadem pár desítek šilinků – co to asi mohlo stát?

Tu cifru už jsem zapomněl. Když jsem prezidentovi sako přinesl, třásl jsem se jako osika. Ale prezident řekl, že „to je bezvadné, jak rychlé a spolehlivé tu mají čistírny“. Paní Dagmar to samozřejmě poznala, ale neprozradila mě. Přiznal jsem se mu před deseti lety – byl to můj dárek k jeho sedmdesátinám.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat