Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Havel zůstane kvůli zánětu dýchacích cest doma i příští týden

Lidé

  15:41
PRAHA - Bývalý prezident Václav Havel, který má zánět dýchacích cest, bude doma určitě i příští týden, aby se doléčil. Novinářům to řekla Sabina Tančevová z Havlovy kanceláře. Exprezident je v domácím léčení a lékaři mu nasadili antibiotika.

Václav Havel foto: ČTK

Havel v pondělí zrušil mimo jiné účast na tiskové konferenci k nové knize Karla Hvížďaly. Hvížďalova kniha obsahuje mimo jiné rozhovory s bývalou hlavou státu nebo s hercem a disidentem Pavlem Landovským.

Třiasedmdesátiletého Havla zdravotní problémy trápí často. Na jeho zdraví se podepsalo vězení v 80. letech i dlouholeté kouření. Každé respirační onemocnění je pro Havla navíc vyšším rizikem. Havlovi totiž před lety, ještě když byl prezident, kvůli zhoubnému nádoru lékaři odstranili polovinu plíce.

Minulý týden byl Havel na kontrole na interní klinice motolské nemocnice, kde byl loni v lednu hospitalizován. Tehdy byl jeho stav byl velmi vážný. Někdejší hlava českého a československého státu byla podle lékařského konzilia ohrožena na životě. Původně přišel Havel na odoperování zánětlivého ložiska v krku, jeho rehabilitaci pak ale komplikovalo zahlenění plic. Havel byl loni v motolské nemocnici více než dva týdny. Dostával antibiotika, s dýcháním mu pomáhala kyslíková maska.

Autoři: ,

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat