Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mezinárodní komise vybrala finalisty Havlovy ceny za lidská práva

Magazín

  7:00
PRAHA - Na Cenu Václava Havla za lidská práva jsou nominováni běloruský aktivista Ales Bjaljacki, Asociace mladých gruzínských právníků a čínská Síť na obranu práv. Do užšího výběru je v pondělí v Praze z 27 podaných kandidatur vybrala mezinárodní komise. Chce tak vyzdvihnout jejich úsilí o dodržování lidských práv.

Václav Havel foto: MAFRA - František Vlček

Kdo ze tří nominovaných vůbec poprvé udílenou cenu obdrží, bude známé 30. září.

Cena Václava Havla za lidská práva nahrazuje cenu lidských práv Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Ve výběrové komisi zasedl předseda Jean-Claude Mignon, zástupci Knihovny Václava Havla a Nadace Charty 77.

"Finalisty jsem vybrali takřka jednomyslně," podotkl Mignon. Je velmi rád, že je cena pojmenována po zesnulém prezidentovi. "Byl to člověk mimořádných kvalit, odvážný, charismatický a současně prostý," uvedl Mignon s odkazem na jeho aktivity před pádem komunismu i poté, co se stal hlavou státu.

V komisi byl i zakladatel Nadace Charty 77 František Janouch. "Měli jsme s Havlem velkou zkušenost se zakládáním cen. Cítil jsem povinnost po jeho smrti založit cenu s jeho jménem," uvedl Janouch.

Cena má ambici v evropském měřítku být srovnatelná s nynější Sacharovovou cenou, kterou uděluje Evropský parlament již více než 20 let.

Laureáti dostanou i finanční odměnu

Budoucí laureáti Havlovy ceny budou kromě diplomu a trofeje dostávat také odměnu ve výši 60.000 eur (asi 1,5 milionu korun). Z toho 30.000 eur dá český stát a po 15.000 Parlamentní shromáždění RE a Knihovna Václava Havla s Nadací Charty 77.

V současnosti existují i další ocenění pojmenovaná po Havlovi. Jsou to Cena Václava Havla za tvůrčí disent, kterou uděluje Human Right Foundation, a Cena Václava Havla za přínos občanské společnosti.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat