Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Havlovi se přitížilo, na Jirousův pohřeb nedorazil

Magazín

  10:44aktualizováno  14:23
KOSTELNÍ VYDŘÍ - Příbuzní i známí z disentu a undergroundu se loučí s básníkem Ivanem Martinem Jirousem na pohřbu v kostele Panny Marie Karmelské v Kostelním Vydřím na Jindřichohradecku. Bývalý prezident a Jirousův přítel Václav Havel ale na pohřeb kvůli zdravotním komplikacím nedorazil.

Václav Havel se bavil na premiéře dokumentu Muž s dýmkou. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Rozloučení v Kostelním Vydří se zúčastnilo na tisíc lidí, mezi nimi i bývalý disident a současný ministr obrany Alexandr Vondra a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Na pohřeb nedorazil bývalý prezident Václav Havel. V současné době je totiž na chalupě v Hrádečku na Trutnovsku, kde mu čerstvý vzduch a klid po prodělaném zánětu dýchacích cest prospívají. "Pan Havel zůstává na chalupě," potvrdil serveru Lidovky.cz Havlův tajemník Martin Vidlák.

PROHLÉDNĚTE SI FOTOGALERII

Poslední pocta králi undergroundu

Pohřbu básníka Ivana "Magora" Martina Jirouse se v kostele v malé vesničce Kostelní Vydří se zúčastnilo přes tisíc lidí.

Pohřbu básníka Ivana "Magora" Martina Jirouse se v kostele v malé vesničce Kostelní Vydří se zůčastnilo přes tisíc lidí.

Ve středu se bývalému prezidentovi přitížilo. Na radu lékařů se neúčastnil britské premiéry svého filmu Odcházení ani oslav výročí 17. listopadu.

ČTĚTE VÍCE:

Jirous byl velkým odpůrcem komunistického režimu. Do povědomí lidí se dostal zejména prostřednictvím legendárních The Plastic People of the Universe, od roku 1967 byl umělecký vedoucí skupiny.

Legenda undergroundu

'Magor' pravděpodobně v roce 1976.

Signatář Charty 77 a výrazná postava undergroundu, odpůrce totalitního režimu v bývalém Československu, známý pod přezdívkou Magor, zemřel 10. listopadu ve věku 67 let.

Bez Jirouse by bylo tristně. Bolševikovi z****** celou generaci

Uspořádal řadu ilegálních či pololegálních koncertů, výstav a dva festivaly. Podepsal Chartu 77. Za svou činnost byl v 70. a 80. letech opakovaně vězněn, dohromady to bylo osm let, pět měsíců a tři dny. Odborníci oceňují jeho básnické dílo.

Jirous se narodil 23. září 1944 v Humpolci. Je držitelem literární ceny Jaroslava Seiferta za celoživotní básnické dílo a ceny Toma Stopparda za sbírku Magorovy labutí písně.

Jirous vystudoval historii umění, vědě se ale nevěnoval. Říkal o sobě, že je novinář, napsal mnoho textů o umělcích zejména 60. let. Klíčovým textem byla Zpráva o třetím českém hudebním obrození z roku 1975, která vyšla i v exilu a byla "programovým prohlášením" českého undergroundu.

Autoři: ,

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat