Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Herec, spisovatel i loutkář. Před 75 lety se narodil Ivan Kraus

Magazín

  6:00
PRAHA - Před 75 lety, 1. března 1939, se narodil spisovatel, herec a loutkář Ivan Kraus. Širší veřejnosti je znám především jako autor povídkových knížek, v nichž se svým typickým humorem píše o rodinných vztazích. Kromě toho je ale podepsán pod řadou fejetonů, divadelních her, televizních scénářů a skečů.

Ivan Kraus foto: archiv Ivana KrauseReprofoto

Ivan Kraus se narodil jako první z pěti sourozenců, přičemž jeho nejmladším bratrem je herec a moderátor Jan Kraus.

Po maturitě na gymnáziu vystudoval nástavbový obor mezinárodní ekonomické vztahy. Místo obchodu se ale Ivan Kraus záhy vrhl na divadlo. Jako herec a autor působil v řadě pražských i mimopražských především malých a kabaretních scén.

V říjnu 1968 odešel Kraus do exilu. Následující léta strávil převážně ve Francii a Německu, kde pracoval jako rozhlasový a televizní scenárista, loutkoherec a spisovatel. V současnosti žije střídavě v Paříži a Praze.

Ve své tvorbě navazuje Ivan Kraus na tradice českého a angloamerického humoru. Jeho povídkové knihy přinášejí především osobitě pojaté téma rodinných vztahů. Dobu i vnitřní svět svých postav přitom dokáže Kraus zachytit s vtipem a lehkostí, jež mu získaly oblibu u nemalého počtu čtenářů.

Autoři: ,