Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Herečka Isabelle Huppertová převzala Křišťálový glóbus

Lidé

  20:51
KARLOVY VARY - Přední francouzská divadelní a filmová herečka Isabelle Huppertová převzala dnes z rukou prezidenta karlovarského festivalu Jiřího Bartošky a umělecké ředitelky Evy Zaoralové Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Stalo se tak ve Velkém sále Thermalu před projekcí francouzského soutěžního snímku režiséra Benoita Jacquota s názvem Villa Amalia. Projekce se zúčastnil i francouzský velvyslanec v ČR Charles Fries s chotí.

Isabelle Huppertová dostala Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii foto: ČTK

"Často se mě ptají, jestli mám radost, když dostanu nějakou cenu - a tato je velmi krásná," řekla herečka, dojatá vřelým přijetím i zaplněným sálem.

Obdobná ocenění jsou podle ní i poctou pro režiséry, na které prý měla štěstí. "Bez nich bych tu nestála," dodala.

Huppertová řekla, že filmové umění dokáže vyjádřit iracionálno, které má každý v sobě. "Vím, že Karlovy Vary jsou městem, které je historicky spojeno s filmem. I proto jsem ráda, že jsem byla oceněna právě zde," dodala.

Ve filmu Villa Amalia ztvárnila Huppertová pianistku, které poté, co uvidí svého partnera líbat se s jinou ženou, rozhodne se skoncovat nejen s dlouholetým vztahem, ale i s celou minulostí. Chce mít čistý stůl a začít znovu, třebaže už není mladá. Starý opuštěný dům nad mořem se jí možná stane oním opěrným bodem, který hledala.

"Všichni jeho hrdinové v něm jsou sami, ale hrdinka, kterou jsem ztvárnila, se neuzavírá do vnitřního světa. Naopak - jde mu vstříc, uzavře se a zároveň se otevírá, a vidí svět v celé jeho kráse," řekla herečka o své postavě tisku. Krásu přitom hledá různými způsoby a nakonec ji najde. Je jí vila nad pobřežím jakožto skutečné místo a zároveň určitá metafora, dodala.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat