Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Hermiona' Watsonová v Panama Papers. Prý si jen chtěla chránit soukromí

Magazín

  13:33
LONDÝN - Britská herečka Emma Watsonová podle takzvaných Panama Papers využila offshorovou firmu sídlící v daňovém ráji k nákupu nemovitosti v hodnotě nekolika milionů liber. Watsonová odmítá, že by se vyhýbala placení daní, tento způsob nákupu podle své mluvčí zvolila proto, aby zůstala v anonymitě a chránila si své soukromí.

Emma Watsonová foto: Reprofoto

Šestadvacetiletá britská herečka, která se už v dětství prosadila rolí Hermiony v příbězích o Harry Potterovi, si nyní dává od herectví pauzu a věnuje se kampaním na podporu feminismu.

Herečka koupila dům v Londýně v roce 2013 jen měsíc po zřízení společnosti Falling Leaves na Britských Panenských ostrovech, píše britský server The Telegraph.

„Emma nedostala od této offshorové společnosti absolutně žádné daňové zvýhodnění, obrátila se na ní jen z důvodu ochrany svého soukromí,“ uvedla mluvčí herecké hvězdy.

Potterovští herci. Rupert Grint a Emma Watsonová.
Emma Watson

Účet Watsonové u společnosti sídlící v daňovém ráji vyšel najevo hned poté co Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo na internetu detaily z více než 200 000 účtů u panamské advokátní firmy Mossack Fonseca. Herečka ale není jedinou britskou celebritou figurující na tzv. Panama Paper. Objevilo se na nich například i jméno známého porotce soutěže The X Factor Simona Cowella, nebo Sarah Fergusonové, vévodkyně z Yorku přezdívané Fergie. na seznamech figuruje i britský premiér David Cameron.

Aféra Panama Papers

Kauza Panama Papers (Panamské dokumenty) je považována za dosud největší únik tajných informací. V rozsahu přes 11,5 milionů dokumentů a 2,6 terabytů dat zveřejněných z interní databáze panamské společnosti Mossack Fonseca, čtvrtého největšího světového hráče na poli zakládání offshorových struktur, předstihla i aféru WikiLeaks či kauzu Snowden.
Uniklé dokumentybyly zveřejněny prostřednictvím německého listu Süddeutsche Zeitung a Mezinárodního konsorcia pro investigativní žurnalistiku (ICIJ) v rámci projektu OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project).

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...