Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Hermiona' Watsonová v Panama Papers. Prý si jen chtěla chránit soukromí

Lidé

  13:33
LONDÝN - Britská herečka Emma Watsonová podle takzvaných Panama Papers využila offshorovou firmu sídlící v daňovém ráji k nákupu nemovitosti v hodnotě nekolika milionů liber. Watsonová odmítá, že by se vyhýbala placení daní, tento způsob nákupu podle své mluvčí zvolila proto, aby zůstala v anonymitě a chránila si své soukromí.

Emma Watsonová foto: Reprofoto

Šestadvacetiletá britská herečka, která se už v dětství prosadila rolí Hermiony v příbězích o Harry Potterovi, si nyní dává od herectví pauzu a věnuje se kampaním na podporu feminismu.

Herečka koupila dům v Londýně v roce 2013 jen měsíc po zřízení společnosti Falling Leaves na Britských Panenských ostrovech, píše britský server The Telegraph.

„Emma nedostala od této offshorové společnosti absolutně žádné daňové zvýhodnění, obrátila se na ní jen z důvodu ochrany svého soukromí,“ uvedla mluvčí herecké hvězdy.

Potterovští herci. Rupert Grint a Emma Watsonová.
Emma Watson

Účet Watsonové u společnosti sídlící v daňovém ráji vyšel najevo hned poté co Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo na internetu detaily z více než 200 000 účtů u panamské advokátní firmy Mossack Fonseca. Herečka ale není jedinou britskou celebritou figurující na tzv. Panama Paper. Objevilo se na nich například i jméno známého porotce soutěže The X Factor Simona Cowella, nebo Sarah Fergusonové, vévodkyně z Yorku přezdívané Fergie. na seznamech figuruje i britský premiér David Cameron.

Aféra Panama Papers

Kauza Panama Papers (Panamské dokumenty) je považována za dosud největší únik tajných informací. V rozsahu přes 11,5 milionů dokumentů a 2,6 terabytů dat zveřejněných z interní databáze panamské společnosti Mossack Fonseca, čtvrtého největšího světového hráče na poli zakládání offshorových struktur, předstihla i aféru WikiLeaks či kauzu Snowden.
Uniklé dokumentybyly zveřejněny prostřednictvím německého listu Süddeutsche Zeitung a Mezinárodního konsorcia pro investigativní žurnalistiku (ICIJ) v rámci projektu OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!