Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hudba Karla Svobody vydělává i pět let po jeho smrti

Lidé

  14:30
PRAHA - Písně Karla Svobody se dobře prodávají i pět let po jeho smrti. Autor mnoha hitů, muzikálových a filmových melodií, který se 28. ledna 2007 na zahradě svého domu v Jevanech zastřelil, je stále populární i v sousedním Německu. Památku skladatele o víkendu připomenou některá tuzemská rádia a televize Barrandov.

Pohřeb Karla Svobody foto: Lidové noviny

"Nahrávky Karla Svobody jsou naším nejprodávanějším exportním artiklem. Loni se prodalo přibližně 8000 Svobodových nahrávek, z toho většina do zahraničí," řekl Zdeněk Brouček ze společnosti Supraphon.

Svobodova hudba je populární i v Německu

Svobodova tvorba je populární v německy mluvících zemích. Například v přímém přenosu německé televizní společnosti ARD v pořadu Krone der Volksmusik 7. ledna vystoupila zpěvačka Ella Endlichová se svým hitem Küss mich, halt mich, lieb mich, německou verzí Svobodovy písně Tři oříšky.

Prodeje CD singlů s touto nahrávkou překročily 150 000 kusů a Endlichová převzala zlatou desku společnosti EMI Electrola. Ve svém repertoáru má píseň i německá operní zpěvačka Kriemhild Maria Siegelová.

"Na německém komerčním trhu prorazil třeba skladbou Včelka Mája. Jakkoliv se mi písnička nelíbí, musím konstatovat, že Svoboda dobře zapadl na obrovský německý trh. Takový komerční výkon se dnes těžko nějakému tuzemskému skladateli podaří," uvedl hudební publicista Vladimír Vlasák.

Smrt Svobody byla před pěti lety jedním z hlavních témat českého bulvárního tisku. Policie vyšetřovala únik policejních výpovědí.

Hudební společnosti využily mediálního zájmu o Svobodu k vydání kompilací, které se velmi dobře prodávaly. Například profilového dvojalba nazvaného 65 vydaného k příležitosti skladatelových 65. narozenin se krátce po jeho smrti prodalo 9500 kusů, jeho celkový prodej dodnes vzrostl na přibližně 65.000 kusů.

Po smrti vydělal dědicům přes 75 milionů korun

Skladatel podle bulváru od své smrti vydělal na autorských právech dědicům, vdově Vendule a dětem Jakubovi, Petrovi a Janě, přes 75 milionů korun. Stále se dobře prodávají desky s jeho hudbou, hrají jeho písničky v rozhlase a televizi. Svoboda ještě za svého života za prodej svých desek obdržel řadu ocenění.

Diamantovou desku gramofonového vydavatelství Supraphon získal za deset milionů prodaných nosičů se svou hudbou, platinovou desku vydavatelství BM Music a FR Records za album Noc na Karlštejně.

"Nebyl oslnivou skladatelskou osobností, ale jeho stopa v tuzemské populární hudbě je velmi výrazná díky pracovitosti a umění vyslyšet přání masy publika, jehož vkusu dokázal napsat odpovídající melodie," podotkl Vlasák.

Velmi úspěšným hudebním dílem Karla Svobody je původní český muzikál Dracula, který měl premiéru 13. října 1995 v Praze. Před dvěma lety vyšlo album Já tu stojím dál s raritními nahrávkami Svobody včetně pracovních snímků z chystaných muzikálů Marie Antoinetta a Rasputin.

Televize i rádia chystají speciální pořady k pětiletému výročí Svobodova úmrtí

Památku Karla Svobody připomene televizní stanice Barrandov 28. ledna odvysíláním hudebního portrétu Největší hity Karla Svobody. V pořadu zazpívají Svobodovy skladby Karel Gott, Lucie Bílá, Helena Vondráčková nebo Marta Jandová a zavzpomínají na něj také jeho nejbližší.

Rozhlasová stanice Rádio Impuls chystá na 28. až 29. ledna speciální vysílání, které se bude věnovat Svobodově osobnosti a tvorbě. Chybět nebudou ani reportáže a rozhovory se známými osobnostmi, které Svobodu osobně znaly.

Český rozhlas (ČRo) připomene 28. ledna úmrtí Svobody odvysíláním koncertu Karel Svoboda 65 z pražské Lucerny v rámci cyklu koncertů Naživo. Stanice ČRo 2 - Praha věnuje v sobotu výročí celé vydání pořadu Karla Gotta s názvem Zpátky si dám tenhle film. ČRo Plzeň uvede 28. ledna pořad Hvězdy, hity, legendy věnovaný Svobodovi.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat