Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bílý dům chystá blues večer. Vystoupí i Jagger

Lidé

  7:00
WASHINGTON - Zpěvák Rolling Stones Mick Jagger vystoupí 21. února před prezidentem Barackem Obamou. V Bílém domě se ten den uskuteční bluesový večer za účasti dalších hudebních legend, jako jsou Jeff Beck, Buddy Guy a B.B. King.

Mick Jagger z Rolling Stones při koncertu v Brně v roce 2007. foto: Lidové noviny

Koná se u příležitosti tradičního měsíce, kdy si Spojeném státy připomínají, jak černošské obyvatelstvo přispělo k jejich historii a kultuře. Záznam z tohoto unikátního koncertu nazvaném Red, White and Blues se bude podle agentury AFP šest dní poté vysílat v americké televizi.

Vystoupení osmašedesátiletého Jaggera v Bílém domě přichází v roce, kdy kapela Rolling Stones slaví 50. výročí svého vzniku. Skupina, jež se proslavila hlavně rockovými hity jako Satisfaction a Sympathy for the Devil, ve svých začátcích hodně čerpala z černošského blues. Přiblížila tak tuto kulturu mladým bílým Američanům v době, kdy ještě existovala rasová segregace v jižanských státech USA.

Jagger a další členové Rolling Stones vystoupili několikrát v Česku, kde se s nimi setkal a přijal i na Pražském hradě tehdejší prezident Václav Havel.

Za nejpamátnější se označuje koncert 18. srpna 1990, kdy Češi měli poprvé možnost vidět "stony" na vlastní oči. Strahovský koncert, první svého druhu v Československu, tehdy shlédlo přes 100 tisíc diváků. Mezi diváky nechyběl, stejně jako u většiny dalších zdejších koncertů, Václav Havel, který se označoval za fanouška skupiny a znal osobně její členy.

Autoři: ,