Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jaruzelski souzen nebude. Kvůli zdraví

Lidé

  21:31aktualizováno  21:35
VARŠAVA - Bývalý polský komunistický premiér a pozdější prezident Wojciech Jaruzelski kvůli špatnému zdravotnímu stavu nebude souzen za vyhlášení výjimečného stavu v prosinci 1981 ani za krvavý zásah proti demonstrantům v roce 1970.

Wojciech Jaruzelski foto: Reprofoto

V pondělí o tom podle agentury PAP rozhodl varšavský soud. Před soudci by se prý Jaruzelski mohl ocitnout jen tehdy, pokud by se jeho zdraví zlepšilo.

Na počátku července lékaři rozhodli, že někdejší generál se nejméně 12 měsíců nebude moci soudů účastnit. Pokud se jeho zdraví po této době zlepší, bude souzen v samostatném procesu; v případě neuspokojivého zdravotního stavu se soudu vyhne zcela.

Na základě červencové lékařské zprávy soud vyloučil Jaruzelského také z procesu kvůli masakru demonstrantů na polském pobřeží v roce 1970.

Nepokoje, které vypukly po zvýšení cen potravin, byly ukončeny brutálním zásahem policie a vojska, při němž zemřely desítky osob. V té době zastával Jaruzelski post ministra obrany.

Oba zmíněné procesy se táhnou již roky. Dosud v nich nepadl žádný verdikt. V případu vyhlášení výjimečného stavu stojí před soudem již jen tři obžalovaní z původních devíti, uvedla agentura PAP.

Jaruzelski vyhlásil výjimečný stav v noci z 12. na 13. prosince 1981. Akcí, která byla fakticky vojenským pučem, reagoval na vlnu nepokojů vyvolaných původně špatnou hospodářskou situací v zemi. Výjimečný stav formálně trval do července 1983, v souvislosti s ním přišlo o život okolo 90 lidí a další tisíce osob byly internovány.

Exgenerál v minulosti opakovaně prohlásil, že je přesvědčený, že tímto krokem zachránil Polsko před hrozící vojenskou intervencí Sovětského svazu.

Obětem a pozůstalým se omluvil. Jaruzelski má rakovinu lymfatického systému, loni o Vánocích strávil několik dnů v nemocnici se zápalem plic a s problémy se srdcem.

Autor:

Mohlo by vás zajímat