Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jeff Bridges má rakovinu mízních uzlin. Fanouškům to oznámil na sociálních sítích

Magazín

  9:40
LOS ANGELES - Oscarový americký herec Jeff Bridges oznámil, že se léčí s rakovinou mízních uzlin. Podle sedmdesátiletého herce jsou prognózy lékařů dobré.

Jeffrey „Dude“ Lebowski (Jeff Bridges). Snímek The Big Lebowski (1998). Režie: bratři Cohenové. foto: Gramercy Pictures

Lymfomy je souhrnné označení pro zhoubné nádory mízních uzlin a lymfatické tkáně. Hlavními příznaky jsou zvětšené mízní uzliny na krku, v podpaždí a tříslech. Díky moderním metodám léčby jsou ale tyto nádory léčitelné. Například na Hodgkinův lymfom ale v roce 1971 zemřel hudebník a komik Jiří Grossmann.

Herec Jeff Bridges s manželkou Susan Gestonovou.
Co je čeká? Obchodní cestující Seymour Sullivan (Jon Hamm), kněz Daniel Flynn...

Herec nepříjemnou novinku oznámil v pondělí večer na sociální síti Twitter, kde zároveň poděkoval své rodině a přátelům za podporu. Bridges svůj úděl oznámil s humorem vlastním jeho snad nejznámější postavě, Jeffreymu „Dudeovi“ Lebowskému z filmu Big Lebowski. Hercovy prognózy jsou podle lékařů dobré.

Snímek Big Lebowski natočil tvůrčí tandem bratří Ethana a Joela Cohenových (Fargo, Tahle země není pro starý). Ačkoliv snímek na filmových cenách pohořel, u diváků si získal kultovní status. Podle hlavního hrdiny vznikl i parodický životní směr nazvaný Dudeismus. Ten po svých vyznavačích vyžaduje praktikování přísné relaxace a povinných chvilek na nezdravé jídlo.

Jeff Bridges za sebou má více jak padesát let v branži. I když je mu letos sedmdesát let, vůbec v pracovním nasazení nepolevuje. Jen od roku 2016 se objevil v sedmi filmech. Za roli šerifa v novodobém westernu Za každou cenu (2016) si odnesl nominaci na Oscara. 

V roce 2010 Oscara dokonce získal a to za roli ve filmu Crazy Heart, kde si zahrál kdysi slavného countryového zpěváka Otise Blakea. Role mu ostatně vynesla i Zlatý glóbus.

Bridges se narodil do herecké rodiny. Jeho otec Lloyd Bridges hrál od mládí až do svých téměř devadesáti let. Pro tuzemského diváka se zviditelnil hlavně v pozdním věku v rozpustilých komediích jako jsou Připoutejte se, prosím! (1980) nebo Žhavé výstřely (1991). 

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat