Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jeff Bridges má rakovinu mízních uzlin. Fanouškům to oznámil na sociálních sítích

Lidé

  9:40
LOS ANGELES - Oscarový americký herec Jeff Bridges oznámil, že se léčí s rakovinou mízních uzlin. Podle sedmdesátiletého herce jsou prognózy lékařů dobré.

Jeffrey „Dude“ Lebowski (Jeff Bridges). Snímek The Big Lebowski (1998). Režie: bratři Cohenové. foto: Gramercy Pictures

Lymfomy je souhrnné označení pro zhoubné nádory mízních uzlin a lymfatické tkáně. Hlavními příznaky jsou zvětšené mízní uzliny na krku, v podpaždí a tříslech. Díky moderním metodám léčby jsou ale tyto nádory léčitelné. Například na Hodgkinův lymfom ale v roce 1971 zemřel hudebník a komik Jiří Grossmann.

Herec Jeff Bridges s manželkou Susan Gestonovou.
Co je čeká? Obchodní cestující Seymour Sullivan (Jon Hamm), kněz Daniel Flynn...

Herec nepříjemnou novinku oznámil v pondělí večer na sociální síti Twitter, kde zároveň poděkoval své rodině a přátelům za podporu. Bridges svůj úděl oznámil s humorem vlastním jeho snad nejznámější postavě, Jeffreymu „Dudeovi“ Lebowskému z filmu Big Lebowski. Hercovy prognózy jsou podle lékařů dobré.

Snímek Big Lebowski natočil tvůrčí tandem bratří Ethana a Joela Cohenových (Fargo, Tahle země není pro starý). Ačkoliv snímek na filmových cenách pohořel, u diváků si získal kultovní status. Podle hlavního hrdiny vznikl i parodický životní směr nazvaný Dudeismus. Ten po svých vyznavačích vyžaduje praktikování přísné relaxace a povinných chvilek na nezdravé jídlo.

Jeff Bridges za sebou má více jak padesát let v branži. I když je mu letos sedmdesát let, vůbec v pracovním nasazení nepolevuje. Jen od roku 2016 se objevil v sedmi filmech. Za roli šerifa v novodobém westernu Za každou cenu (2016) si odnesl nominaci na Oscara. 

V roce 2010 Oscara dokonce získal a to za roli ve filmu Crazy Heart, kde si zahrál kdysi slavného countryového zpěváka Otise Blakea. Role mu ostatně vynesla i Zlatý glóbus.

Bridges se narodil do herecké rodiny. Jeho otec Lloyd Bridges hrál od mládí až do svých téměř devadesáti let. Pro tuzemského diváka se zviditelnil hlavně v pozdním věku v rozpustilých komediích jako jsou Připoutejte se, prosím! (1980) nebo Žhavé výstřely (1991). 

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!